Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

182 dni Nowa Choroba a Ciągłość Zwolnienia?


Witam!
 
Bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi od Pana.
 
Otóż 09.01.2011 skończyłam 159 dni zwolnienia lekarskiego spowodowanego operacją kolana [operacja odbyła się 06.08.2010 r.].10.01.2011 wróciłam do pracy,
 gdzie po czterech dniach dostałam wymówienie z dwu-tygodniowym okresem wymówienia /tak było na umowie/.
Na dwa dni przed końcem wymówienia czyli 28.01.2011 poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu silnych bóli kręgosłupa lędźwiowego, które trwało od 28.01.2011-09.03.2011.

Problem leży w tym ,że ZUS połączył te choroby i 19.02 2011 jest 182 dniem [zasiłek wypłacony do 19.02.2011].
Jestem zaskoczona odebraniem mi zasiłku chorobowego,ponieważ, druga choroba nie jest związana z pierwszą.
Poza tym 10.03.2011 r byłam w szpitalu w  związku z operacją rekonstrukcji więzadła i mam następne zwolnienie,
 byłam pewna ,że jeżeli 10.03.2011 jest 60-tym dniem przerwy od zwolnienia lekarskiego z 09.01.2011,
 to będą naliczać mi od początku nowe 182 dni.
Co Pan o tym myśli?

Moja odpowiedź

Jedna z moich pacjentek miała podobną sytuację i się odwołała z pozytywnym efektem.
Istotne było udowodnienie dwóch różnych chorób nie związanych ze sobą.
Warto by pójść do drugiego lekarza i dostać od niego zaświadczenie, że jedna choroba nie miała związku z drugą
Następnie złożyłbym odwołanie od tej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się:

Odpowiedzi

182 dni vs.70 dni vs. 182 dni

Przebywam na zwolnieniu lekarskim
od dnia 1 grudnia 2011 roku do 3 czerwca 2012 roku
łącznie 184 dni

( w między czasie pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę z dniem 2 stycznia, czyli na zwolnieniu lekarskim, wyrokiem sądu zostałam przywrócona do pracy, jednak ZUS uznaje mnie jako osobę po ustaniu stosunku pracy, pracodawca nie dopuścił mnie do pracy, czego odzwierciedlenie mamy w kolejnej sprawie w sądzie, postępowanie jest w toku)

z dniem 4 czerwca-13 sierpnia 2012 r. przebywam na innej jednostce chorobowej łącznie 70 dni,

z dniem 14 sierpnia przebywam na tej samej jednostce co za pierwszym razem i rozpoczynam kolejne 182 dni.

Dostałam pismo o odmowie zasiłku za okres 16 lipca do 8 października.

Mam miesiąc na odwołanie się od decyzji, co robić?

Dziękuję za szybką odpowiedz.

@ Wątpię czy odwołanie coś wniesie, ale bez niego zaakceptujemy decyzję ZUS, taką jaka jest.

Mineło 182 dni i zmiana choroby

Witam, Przebywam 182 dni na zwolnieniu lekarskim dot schorzeń ortopedycznych, 183 dnia lekarz rodzinny kieruje mnie na zwolnienie lekarskie z powodów kardiologicznych. Czy ZUS może podważyć zasadność zwolnienia i wypłatę przysługującego świadczenia??

@tak

Nowa choroba i kiedy wniosek o rehabilitacyjne?

Witam bardzo serdecznie. Od lipca 2011r. mam własną działalność. Od 11 stycznia br. zaczęłam chorować i miałam zwolnienie lekarskie do 14 stycznia br. Od 17 stycznia jest kontynuacja do 11 kwietnia 2012.( zwolnienia były wystawiane co 2 tygodnie) I mam pytanie do p.Doktora czy leczenie się na astmę i depresje mogę dalej się leczyć i starać się o zasiłek rehabilitacyjny? I jak długo mogę jeszcze chorować? Lekarz rodzinny mówił mi że mogę chorować do 3 miesięcy czy to prawda? I co potrzebuje do zasiłku rehabilitacyjnego i czy od wszystkich lekarzy co się leczę, potrzebuje zaświadczenia o moim stanie zdrowia? Dziękuje za uwagę. @Raczej jest to maksymalnie 182 wszystkich zwolnień lekarskich, a po 4 miesiącach składać wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Teoretycznie jednak nowa choroba powinna przedłużać okres zasiłkowy o kolejne 182 dni /praktyka ZUS jest jednak różna?. Oczywiście każda dokumentacja medyczna jest wskazana

Co po 182 dniach L4

Witam,

Mam 57 lat. Pracuję jako sprzątaczka.

Od marca 2011 jestem na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą stawów kolanowych. Obecnie leczę prawe kolano, miałam wykonywane USG, prześwietlenia, wyciąganą wodę z kolana, blokadę na lewe kolano (pomogła) i kilka blokad na prawe (nie pomogły).

Obecnie przyjmuję zastrzyki mające na celu usprawnić kolano (nadal bez efektów). Miałam kilka rehabilitacji, teraz czekam na kolejne. Leczę się już na prawe kolano 3 miesiącem, ale nadal prawie nie mogę chodzić, nie mówiąc o powrocie do pracy.

Proszę mi powiedzieć, co się stanie po 182 dniach zwolnienia? Czy lekarz może dać mi dłuższe zwolnienie? Słyszałam coś o zwolnieniach rehabilitacyjnych, ale nikt mi nie chce powiedzieć jak i gdzie mam się o to ubiegać. I na czym właściwie ono polega? W maju byłam na komisji - miałam wezwanie - nie znam powodu, ani wyniku.

Czy dostanę jakąś informację od ZUS? Czy mogę starać się o rentę chorobową? Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie mam pojęcia co będzie jak mi się skończy 182 dni choroby, a ja nie będę zdolna do pracy. Poza tym na pewno dostanę wymówienie (niestety okres ochronny mnie nie obejmuje, bo mam umowę do kwietnia 2012).

Pozdrawiam, 

Odpowiedź

  • Sprawę należy omówić z lekarzem prowadzącym, czy kierować wniosek na rentę, czy jescze na świadczenie rehabilitacyjne?

Do kiedy zapłacą za zwolnienie ?

Dzisiaj odpowiem na pytanie, czy ZUS zapłaci po 182 dniu zwolnienia, jak nie przyzna świadczenia rehabilitacyjnego. Od 29.10.2010r. przebywam na zwolnieniu lekarskim, choruje na zwyrodnienie stawów kolanowych. Lewe kolano mam po alloplastyce (2005r.) a teraz leczę prawe.

W styczniu miałam robioną artroskopię, lekarz ortopeda poinformował mnie,że za rok, może dwa będzie alloplastyka prawego kolana. Zwolnienie lekarskie mam do 19.04.2011r. a okres zasiłkowy kończy mi się 29.04.2011r. Wczoraj dostałam wezwanie na komisję lekarską ponieważ składałam wniosek na świadczenie rehabilitacyjne, komisja odbędzie się 15.04.2011.

Zwracam się do Pana z pytaniem czy, jeżeli ZUS odrzuci mój wniosek będę mogła przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca okresu zasiłkowego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź jest w sumie bardzo prosta: zapłacą tylko do 29.04.2011 czyli dokładnie tylko za 182 dni zwolnienia. Z opisu wynika, że jest jednak duża szansa na otrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego w tym przypadku

Dodaj nową odpowiedź

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania