Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Zwolnienie lekarskie


Wpisz szukaną frazę w Google

Loading

Druk zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA (dawniej L4)  wystawiany przez  lekarza jest podstawowym dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy lub konieczność sprawowania opieki !!

Zwolnienie lekarskie może być wystawione jedynie przez lekarza uprawnionego przez ZUS.

Zwolnienie lekarskie l4 jest poufne !!

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane z dwiema kopiami. Oryginał (koloru różowego) jest przesyłany przez lekarza do ZUS w ciągu 7 dni.

  • Ubezpieczony otrzymuje kopię (koloru zielonego) druku zwolnienia L4, którą w ciągu 7 dni musi dostarczyć do pracodawcy lub do ZUSu. Niedotrzymanie terminu powoduje obniżenie zasiłku chorobowego o 25%. Liczone są nie tylko dni robocze ale również soboty,niedziele i święta.

Zwolnienia lekarskie podlegają kontroli lekarzy orzeczników ZUS. Kontrolne badanie pacjenta przez orzecznika może się odbywać w  siedzibie ZUS jak i w domu chorego. Zwolnienie lekarskie może ulec skróceniu i wystawiane jest zaświadczenie o zdolności do pracy.

Zniesienie możliwości przedłużenia okresu zasiłkowego do 9 miesięcy przez lekarza orzecznika ZUS spowodowało problemy z długotwałymi  (powyżej 6 m-cy) zwolnieniami lekarskimi u kobiet w ciąży.

Zwolnienie lekarskie po zwolnieniu z pracy:

  • Niezdolność do pracy musi powstać do 14 dni od dnia zwolnienia z pracy (ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego) i trwać bez przerwy co najmniej 30 dni. Obowiązuje druk Z3 ZUS zwolnienie

Zasiłek chorobowy można otrzymać przez maksymalnie 182 dni zwolnienia lekarskiego.

Zasiłek chorobowy wynosi 80% wymiaru zasiłku z wyjątkiem zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży lub powstała na skutek wypadku (100 % wymiaru zasiłku).

 

Zatrudnienie w dwóch lub więcej zakładach pracy :

  • Ubezpieczonemu wydaje się tyle druków zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA  ( L4 ) w ilu zakładach pracuje. Zgłoś od razu lekarzowi wszystkie miejsca pracy !
Zagubienie zwolnienia lekarskiego : 

 

Wymaga natychmiastowego zgłoszenia się  do lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie L4 w celu uzyskania wypisu z kopii zwolnienia lekarskiego.
ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego do czasu dostarczenia wypisu z kopii zwolnienia lekarskiego, dlatego warto się pośpieszyć w przypadku błędu !


Zwolnienie  lekarskie KRUS :

W celu
otrzymania zasiłku chorobowego wymagany jest co najmniej  30 dniowy okres zwolnienia lekarskiego.

Ze względu na małą wysokość zasiłku (ok 200 zł za miesiąc) praktycznie nie istnieje kontrola tych zwolnień lekarskich przez lekarzy orzeczników ZUS lub KRUS. 

Podziel się:

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania