Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Ciąża i nowe zwolnienie po ustaniu zatrudnienia


Witam serdecznie
 
Jestem w kłopocie, nie bardzo potrafię jednoznacznie znaleźć odpowiedź na moje pytania. Wierzę, że Pan z tak dużą wiedzą jest mi w stanie pomóc.
Moja sytuacja jest smutna ale muszę jakoś się w niej odnależć, wygląda pokrótce następująco:
 
Od wielu wielu lat starałam się o dziecko, po in vitro poroniłam potem jeszcze zwolniono mnie z pracy....załamałam się, popadłam w depresję.
Poszłam na okresie wypowiedzenie na zwolnienie lekarskie do lekarza rodzinnego (od 22.10.2011r). Teraz otrzymuję świadczenie z ZUS.


Po 2 miesiącach zachowując ciągłość lekarz skierował mnie do psychiatry.
Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim po ustaniu stosunku pracy u lekarza psychiatry.
Los się jednak do mnie uśmiechnął i stał się cud... zaszłam w ciążę. Jestem obecnie w 6 tygodniu ciąży.
 
Lekarz ginekolog potwierdził ciążę i zaproponował mi l4 (ciąża dużej troski i po wcześniejszym poronieniu itp).
Mówi, że jak tamto L4 od psychiatry się skończy on wystawi swoje (z zachowaniem ciągłości) i będzie mnie trzymał do  końca ciąży a i ja (z uwagi na trudną sytuację finansową) skorzystam bo dostanę 100% a nie 80% jak do tej pory.
 
Mam dylemat:
- czy naprawdę będąc na zwolnieniu lekarskim po ustaniu stosunku pracy, mogę mieć l4 na nową chorobę (choć ciąża to nie choroba)? oczywiście pełna ciągłość bez dnia przerwy.
- czy te dwie"choroby" należy na druku jakoś powiązać? Słyszałam coś o chorobach typu A i B?
- czy nowe L4 od ginekologa będzie mogło trwać 270 dni, jako nowy okres? A może należy odjąć z 270 te stare l4 (ok 4 miesięce)?
- jeśli należy odjęć z 270 te 4 miesiące to co z pozostałym okresem do porodu? Trzeba ubiegać sie o świadczenia rehabilitacyjne?
 
Tak wiele mam wątpliwości. Bardzo serdecznie proszę o pomoc. Jestem teraz przeszczęśliwa ale pieniążki są bardzo istotne teraz po utracie pracy i nowymi obowiązkami.
Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.
Zapytam oczywiście w ZUS ale chciała uprzednio mieć jakieś rozeznanie i opinię.
Czy zechciałby Pan nieco przybliżyć mi temat. Bardzo będę wdzięczna.
Jak Pan sądzi i jaka jest Pana interpretacja.
Przepraszam za ewentualny kłopot i dziękuję bardzo za pomoc.

Odpowiedź
@Lepiej dowiedzieć się w miejscowym ZUS jak to interpretują,
bo spotkałem się już z sytuacjami dokładnie różnymi.

Czyli liczenie zwolnień nie jako ciągłość /bo w końcu dwie różne choroby/,  jak również konieczność
kierowania na zasiłek rehabilitacyjny, bo jakimś cudem choroby są powiązane.

Podziel się:

Odpowiedzi

ciąża na zasiłku rehabilitacyjnym i wypowiedzenie umowy o pracę

Witam,
przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym od kwietnia do września, ale po 3 miesiącach otrzymałam dziś pocztà wypowiedzenie umowy o pracę. Czekam na potwierdzenie ciąży przez lekarza bo tak jak poprzedniczki jesten chora( od lat leczę się psychiatrycznie i endokrynologicznie, ginekologicznie). Jeśli lekarz potwierdzi ciąże co powinnam w tej sytuacji zrobić, jakie poczynić kroki. Czy wypowiedzenie będzie podtrzymane i co z ZUS? Dziękuję za pomoc

witam jestem wlasnie na

witam jestem właśnie na zwolnieniu lekarskim od psychiatry właśnie dowiedziałam sie, ze jestem w ciąży, czy mogę kontynuować od ginekologa teraz zwolnienie

Zwolnienie w ciąży po 182 dniach zwolnienia

Witam,
Mam pytanie: W tym roku byłam 182 dni na zwolnieniu lekarskim, obecnie jestem na zaległym urlopie, ale okazało się że jestem w ciąży i prawdopodobnie znowu pójdę na zwolnienie (ciąża wysokiego ryzyka). Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli przerwa między zwolnieniami będzie trwała <60 dni to będzie to traktowane jako jeden okres zasiłkowy? A jeśli będzie po 60 dniach traktowane jako nowy okres zasiłkowy to czy nadal przysługuje mi zasiłek i na jakiej podstawie jest wyliczany? Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?
Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie

Zwolnienie w ciąży po wykorzystanych 182 dniach zwolnienia

Witam,
Mam pytanie: W tym roku byłam 182 dni na zwolnieniu lekarskim, obecnie jestem na zaległym urlopie, ale okazało się że jestem w ciąży i prawdopodobnie znowu pójdę na zwolnienie (ciąża wysokiego ryzyka). Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli przerwa między zwolnieniami będzie trwała <60 dni to będzie to traktowane jako jeden okres zasiłkowy? A jeśli będzie po 60 dniach traktowane jako nowy okres zasiłkowy to czy nadal przysługuje mi zasiłek i na jakiej podstawie jest wyliczany? Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?
Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie

Ciąża

Dzien DObry własnie dowiedziałam się ze jestem w ciąży zwolnienie mi sie konczy 26 mam pytanie w zwiazku z tym czy zaniesc zaswiadczenie trzeba do zusu ze jest się w ciąży czy dopiero z nowym zwolnieniem ??

CDN...

ale jeżeli lekarz stwierdzi, że jestem w ciąży, a sam mówił, że jeżeli uda się to na pewno będzie zagrożona i wystawi mi zwolnienie będzie kontynuował do końca ciąży,

to czy będzie naliczany zasiłek od początku jako nowa choroba czy po prostu w dalszym ciągu od tych 127 dni doliczą do 182dni bądź 270?

bo sama nie jestem pewna, czy będzie mi się później należał zasiłek rehabilitacyjny i jakie są kryteria dostania go??

@Teoretycznie nowa choroba, nowy okres zasiłkowy

Ciąża po ustaniu zatrudnienia

Witam mam pytanie, na które szukam wszędzie odpowiedzi, otóż aktualnie jestem na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia około 127 dni podejrzewam, że jestem w ciąży potwierdzenie będę miała w przyszłym tygodniu.

mam pytanie w związku z tym czy przedłużą mi zasiłek do 270 dni ?? i czy będę mogła się starać o zasiłek rehabilitacyjny ... proszę o pomoc Pani Doktorze.

@Raczej trzeba będzie wnioskować o zasiłek rehabilitacyjny, chociaż teoretycznie przy innej chorobie, nie trzeba.

Dodaj nową odpowiedź

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania