Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Niewypłacenie zasiłku chorobowego przez Pracodawcę


Szanowny Panie,
 
Nawiązując do Pańskich publikacji związanych z zagadnieniem wypłacania zasiłków chorobowych,

za czas nieobecności w pracy, zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w interpretacji mojej sytuacji, oraz wskazanie możliwości dalszego postępowania, mającego na celu wyegzekwowanie zasiłku chorobowego, za czas nieobecności w pracy spowodowanej niezdolnością do jej wykonywania.
 
Postaram się pokrótce opisać sytuację w jakiej się znalazłem:
 
Od dnia 01.12.2010 jestem zatrudniony w oparciu o Umowę o pracę na czas nieokreślony.
Zakład w którym pracuję zatrudnia powyżej 20 osób.
W dniu 13.04.2011 rozpocząłem zwolnienie L4 z uwagi na odniesiony uraz stawu kolanowego lewego (pogłębiające się uszkodzenie ACL uniemożliwiało normalną pracę).
Zwolnienie wystawione zostało przez lekarza-ortopedę.
 
Zwolnienie trwało nieprzerwanie do dnia 21.10.2011, przy czym za okres trwania zwolnienia chorobowego powyżej 182 dni nie otrzymałem (zdawałem sobie z tego sprawę, po konsultacji z pracodawcą) zasiłku chorobowego. Było to spowodowane błędem lekarza w obliczeniu maksymalnego czasu trwania zwolnienia.
 
Po ustaniu zwolnienia w dniu 22.10.2011, zgłosiłem Pracodawcy gotowość do powrotu do pracy od dnia 24.10.2011 (z uwagi na fakt że dni 22-23.10.2011 to dni wolne od pracy).
W dniu 24.10.2011 nie mogłem skontaktować się z Pracodawcą, w celu ustalenia zasad mojego powrotu do pracy (siedziba Pracodawcy znajduje się poza miejscem mojego zamieszkania, a miejsce mojej pracy obejmuje terytorium całego kraju), co skutkowało ze strony Pracodawcy uznaniem tego dnia jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy (na szczęście nie skutkowało to żadnymi kwestiami dyscyplinarnymi).
 
Ponieważ mój stan zdrowia pogorszył się, w dniu 25.10.2011 poinformowałem Pracodawcę o kolejnym zwolnieniu chorobowym które rozpocząłem od dnia 25.10.2011. Zwolnienie wystawione zostało przez lekarza- specjalistę chorób wewnętrznych (powodem zwolnienia był ból kręgosłupa). Zwolnienie chorobowe trwało do dnia 21.11.2011, po czym zostało przedłużone (przez lekarza rodzinnego) do dnia 02.12.2011.
 
Po przerwie trwającej 2 dni od dnia 05.12.2011 rozpocząłem zwolnienie chorobowe wystawione początkowo przez Lekarza Rodzinnego (okres od 05.12 -12.12.2011). Zwolnienie kontynuowane było przez Lekarza ortopedę i trwało do dnia 31.05.2012. Zwolnienie chorobowe związane było z zapaleniem ścięgna „gęsiej stopki” (nadmieniam, że był to inny rodzaj schorzenia niż to, które było przyczyną wcześniejszego zwolnienia- chociaż dotyczył tego samego stawu).
 
Ponieważ 31.05.2012 był to czwartek, na dzień 01.06.2012 poprosiłem Pracodawcę o udzielenie Urlopu „ na żądanie” na co otrzymałem pisemną zgodę. Po upływie 3 dni, w dniu 04.06.2012 poinformowałem Pracodawcę o kolejnym zwolnieniu chorobowym związanym z bólem w dolnej części kręgosłupa. Zwolnienie wystawione zostało przez lekarza internistę i trwało w dniach 04.06-08.06, oraz 11.06-15.06. Następnie udałem się na konsultację do specjalisty chorób wewnętrznych , który z uwagi na stwierdzone zapalenie rwy kulszowej udzielił mi zwolnienia chorobowego na okres 18.06- 09.07.2012.
Obecnie w związku z przebytą operacją rekonstrukcji ACL kolana lewego , od dnia 10.07.2012 przebywam na zwolnieniu chorobowym wystawionym przez lekarza ortopedę, który wykonywał zabieg operacyjny. Zabieg operacyjny związany był z dwudniowym pobytem w Klinice endoskopii.
 
Do dnia 21.04.2012 Pracodawca wypłacał mi comiesięcznie zasiłek chorobowy, bez żadnych komplikacji. Takowe pojawiły się w momencie zaprzestania wypłaty zasiłku przez Pracodawcę. W wyniku mojej telefonicznej interwencji u pracodawcy, dowiedziałem się że zaprzestał on wypłaty zasiłku z uwagi na fakt badania historii mojej choroby przez ZUS właściwy dla siedziby Pracodawcy, o czym wcześniej, w żaden sposób nie zostałem poinformowany.
 
Z uwagi na fakt, że w wyniku zaprzestania wypłacania mi zasiłku, pozostałem praktycznie bez środków do życia, w dniu 22.06, po kolejnej bezskutecznej interwencji u Pracodawcy, wystosowałem pismo z prośbą o wyjaśnienie przyczyny nie wypłacenia mi zasiłku chorobowego za okres kwiecień-maj 2012 (obecnie ten okres sięga także miesięcy czerwiec i lipiec 2012).
 
Z odpowiedzi, jaką otrzymałem w dniu 10.07.2012 wynika, że przyczyną niewypłacania mi zasiłku za podany okres jest decyzja oddziału ZUS właściwego dla siedziby pracodawcy, z której wynika, że zasiłek chorobowy nie należy mi się począwszy od dnia 25.09.2011 (!!!)
Pragnę nadmienić, że w trakcie okresu, który opisałem, kilkakrotnie kontrolowany byłem przez Lekarza orzecznika ZUS. Zwolnienie chorobowo każdorazowo potwierdzone zostało jako zasadne.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak pokrótce wygląda moja, dosyć skomplikowana (z czego zdaję sobie sprawę) sytuacja.
 
Nie potrafię zrozumieć motywacji, jaką kierował się Pracodawca decydując o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego. Nie potrafię też, z uwagi na nieznajomość prawa, podjąć dalszych kroków, które pomogłyby mi odzyskać zaległą kwotę zasiłku za okres mojej niezdolności do pracy, oraz spowodować bieżące jego wypłacanie (obecnie jestem w trakcie rehabilitacji, która z uwagi na rozległy obszar zabiegu, potrwa minimum 3 miesiące, podczas których pozostanę całkowicie niezdolny do ponownego podjęcia pracy).
 
Mam nadzieję, że znajdzie Pan czas na zapoznanie się z moją sytuacją, oraz udzielenie mi porady, jakie kroki powinienem podjąć, aby doprowadzić do jej pomyślnego rozwiązania.
Bardzo liczę na Pańską pomoc, gdyż, z uwagi na trudną sytuacje finansową w jakiej się znalazłem, jedyną możliwością kontynuowania rehabilitacji (obecnie jest to możliwe wyłącznie prywatnie za odpłatnością) jest dla mnie odzyskanie prawa do zasiłku, oraz zwrot przez Pracodawcę, należnej, w moim odczuciu, kwoty zasiłku za miniony okres.
 
Poniżej podaję dane kontaktowe. Bardzo proszę o wybranie najdogodniejszej, dla Pana formy komunikacji
 
Z wyrazami szacunku
Szczerze powiedziawszy, trochę obawiam się oddawania sprawy do sądu, traktuję to raczej jako ostateczność.
Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby zechciał Pan zasugerować (oczywiście po powrocie z wakacji), na co, w Pańskiej opinii mogę liczyć .
Bardzo ważna jest dla mnie Pańska opinia co do zasadności działań podjętych przez mojego Pracodawcę.
Czy, poza sprawą sądową, mógłbym podjąć jakiekolwiek kroki zmierzające do odzyskania niezapłaconego zasiłku, ewentualnie jak powinienem postępować obecnie, żeby przynajmniej na bieżąco wypłata zasiłku została przywrócona?
Odpowiedź
Zakład w którym pracuję zatrudnia powyżej 20 osób.
Czyli ten zakład pracy tylko pośredniczy technicznie w przekazaniu
pieniędzy ZUS.
Bez sądu pracy nikt niczego nie da,
a nawet w tym przypadku uzyskanie czegoś jest średnio prawdopodobne
Pozostaje zatem pytanie, czy jest sens tracić czas i zdrowie, skoro szanse są marne.
 
Nie rozumiem tylko dlaczego Zakład Pracy wstrzymał wypłatę zasiłku 26.04.2012, a w odpowiedzi na moje pismo i zapytanie w tej sprawie, powołuje się na Pismo z ZUS z dnia 21.06.2012?
No i na jakiej podstawie ZUS zdecydował tak a nie inaczej, nie mam żadnego świadectwa, że takie pismo rzeczywiście było i że w ogóle w mojej sprawie toczyło się jakiekolwiek postępowanie ZUS.
Odpowiedź
Proszę obejrzeć: Może coś pomoże, bo sytuacja jest podobna

Jeżeli ktoś miał podobną sytuację, to proszę o komentarz

 

W takim razie mam jeszcze jedno pytanie.
Jak z Pańskiej perspektywy wygląda moja sprawa?
Rozumiem że wygląda na dosyć skomplikowaną, czy w Pańskiej opinii interpretacja ZUS podana przez Pracodawcę może być prawidłowa?
 

Podziel się:

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania