Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Od kiedy zwolnienie w ciąży


Od kiedy zwolnienie w ciąży

Witam!! Znalazłam pana adres e-mail na jednej ze stron internetowych.

Mam pytanie od 2 stycznia zatrudnił mnie męża szwagier w swojej firmie. 12 Stycznia dowiedziałam się, że jestem w 5 tygodniu ciąży.

Dosyć długo staraliśmy się o dziecko, do tego często brzuch mnie boli, co niepokoi mojego lekarza i chce mnie wysłać na L4 Wyczytałam w internecie że w nie których przypadkach tj.przy zatrudnieniu przez rodzinę, czasami ZUS posądza o wyłudzenie.

Nie chce narobić problemu szwagrowi.

I tu pytanie jak to zrobić żeby ZUS nie miał się do czego przyczepić. Czy może lepiej poczekać jeszcze ze 2 miesiące i wtedy dopiero iść na L4.

Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Moja odpowiedź

  • Proszę zaufać swojemu lekarzowi i pójść wtedy na zwolnienie,kiedy będą wskazania zdrowotne.
  • Należy się liczyć, że ZUS dokona kontroli formalnej np "czy były zrobione badania wstępne do pracy", co jest często zaniedbywane, przy zatrudnianiu przez rodzinę.

Podziel się:

Odpowiedzi

Umowa na czas zastepstwa

Witam. Jestem zatrudniona od 1 grudnia na umowe o prace na czas zastepstwa za Pania xxx ktpra korzysta z urlopu bezplatenego. Jestem w 12tygodniu ciazy, czy umowa przedluza mi sie do dnia porodu jesli teraz pojde na l4?

zwolnienie

Dostałam zatrudnienie,po paru latach bezrobotnego po 4 dniach od zatrudnienia wylądowałam w szpitalu okazało się ze jestem w 6 tyg ciąży zagrożonej. Jak ZUS bedzie mi wypłacał mi wynagrodzenie skoro tylko 4 dni pracowałam i nie mam 12 miesięcy składkowych

Przebywam w tej chwili na

Przebywam w tej chwili na zwolnieniu lekarskim wZUS jest ono już 4 z koleji. Okazało sie ze jestem w ciąży czy moge nadal ciągnąć zwolnienie ale na ciąże

praca na umowę o pracę a ciąża i L4

witam. mam pytanie jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony od 06.11.2013 do końca stycznia 2014. dzisiaj się dowiedziałam że jestem w ciąży kiedy mogę dać zwolnienie i czy będę miała płacone przez ZUS do porodu dziękuję za odpowiedz pozdrawiam dodam jeszcze że jestem w 6 tyg ciąży

Jakie jest wynagrodzenie za pół etatu.

Pracuje w restauracji rok czasu w sierpniu dowiedziałam się, że jestem w pierwszym miesiącu ciąży.Od 15 września jestem na zwolnieniu, bo mam zagrożoną ciąże,i chciałabym się dowiedzieć ile będę dostawać od Zusu pieniędzy. Czy 80% od umowy czy od najniżej krajowej?Nie wiem jak to jest więc prosze o pomoc.Dziękuje i pozdrawiam.

w rodzinnej firmie - ciąża

Jestem bezrobotna i właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży . Ze względu na moją syt. materialną postanowił mnie zatrudnić ojciec. Czy po przepracowaniu miesiąca ZUS będzie akceptował moje L4?

@Teoretycznie tak, chociaż kontrola jest prawdopodobna. Zarówno firmy ojca jak i zwolnienia.

Ile konkretnie dostanę pieniędzy

Witam. Kilka lat temu prowadziłam firmę w której zajmowałam się strzyżeniem Psów i Kotów. Wyjechałam na 2 lata w celu zdobycia doświadczenia. Teraz wróciłam i 2 miesiące temu otworzyłam Salon w Polsce. Ale... kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży w 5 tyg... wiem , że długo nie będę mogła pracować w tym zawodzie, bo jest to ciężka fizyczna praca...i lekarz mi zabroni.

Opłacam ZUS w wysokości ok 1100zł. Moje pytanie brzmi: ile konkretnie dostanę pieniędzy na zwolnieniu lekarskim? Bo z różnych źródeł dowiaduję się, że będzie to najniższa krajowa czyli ok 1300zł, o ile dobrze pamiętam a z innych źródeł wynika że średnia krajowa 2900, ale nie wiem czy brutto czy netto. Bardzo proszę o odp...i z góry dziękuję:)

@Raczej cudów nie będzie, lecz nie jestem biegłym w obliczaniu należności pieniężnych, tylko porady są pod kątem zdrowotnym i samej procedury.

L4 w nowej pracy

Witam,
mam pytanie, czy mogę iść na L4, w przypadku gdy mam zagrożoną ciążę, problem w tym iż jestem zatrudniona od 1 maja tego roku a wczoraj dowiedziałam się o ciąży, wspomnę że jest to moja pierwsza praca ponieważ przez 3 lata byłam zagranicą.
więc nie mam ciągłości w płaceniu składek, co robić?

L4 a ciąża

Witam
Jestem w 6 tygodniu ciąży i jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony (do 10.04.2013).
Czy jeżeli przedstawię pracodawcy zaświadczenie lekarskie to ma on prawo dać mi wypowiedzenie,ponieważ ludzie mówią że kobieta jest dopiero
chroniona po 3 miesiącu ciąży?

Źle znoszę ciążę w pracy i również zastanawiam się nad chorobowym, ale w trakcie trwania chorobowego pracodawca też nie mam prawa mnie zwolnić, czy jak się mają do tego przepisy prawne? Czy w ogóle można
iść na chorobowe w takim stadium ciąży?
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź
@Raczej w trakcie zwolnienia nie można wręczyć wypowiedzenia z pracy.

Zwolnienie w ciąży

Witam serdecznie!!! Mam kilka pytań dotyczących zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży.Mianowicie półtora tygodnia temu zostałam zatrudniona do pracy w markecie na pół etatu,na okres 3 miesięcy.

Wczoraj dowiedziałam się,że jestem w ciąży i nie ukrywam,że zaistniała sytuacja jest dla mnie w tej chwili trudna,gdyż dopiero podjęłam swoją pierwszą pracę.Zdaje sobie sprawę,że nie będę mogła długo tam pracować,gdyż ta praca wiąże się czasami z dźwiganiem,schylaniem.

Nie wiem co mam tak naprawdę teraz zrobić.Czy powinnam udać się jak najszybciej na zwolnienie,czy postarać się przepracować tam jakiś czas? Chciałabym się również dowiedzieć,czy jeśli udałabym się teraz na zwolnienie,przyznany byłby mi zasiłek macierzyński?

Czy muszę przepracować jakiś okres czasu ,aby o taki zasiłek mi się należał? Jeśli tak,to na jaki okres czasu byłby przyznany?
Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam

L4 45 dni a potem L4 270 dni ciąża ?

Witam mam problem

Przez ostatnie 45 dni byłam na L4 (wystawione przez psychiatrę) teraz okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę iść na zwolnienie na całą ciążę? Co mówią przepisy o takich przypadkach? w sumie to byłoby 315 dni nieprzerwanego zwolnienia. Co robić????

Odpowiedź
@Raczej będzie konieczny wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

L4 w ciąży bez oznaczenia ciąży

Witam! jestem w 13 tyg. ciąży i złapało mnie przeziębienie, poszłam do lekarza internisty i kazał mi leżeć w łóżku oraz dał zwolnienie na 7 dni, bez oznaczenia ciąży, mimo, że go poinformowałam i pokazałam kartę ciąży.

Stwierdził, że przyszłam z infekcją, a nie z powodu ciąży. Gdybym jednak nie była w ciąży, to nie szłabym do lekarza z powodu przeziębienie. Czy lekarz miał rację i nie musi znaczyć ciąży w L4?

@Według mnie nie powinien być złośliwy i napisać, tak jak się należy

długosc zatrudnienia a wyplata z ZUSu

Witam Pana ,
Jestem w 6-tym miesiącu ciąży od niedawna zostałam zatrudniona w biurze jako sekretarka na okres próbny, za miesiąc umowa zostanie mi przedłużona na rok. Chciałabym w połowie przyszłego miesiąca (po podpisaniu już umowy na stale) pójść na zwolnienie. Moje pytanie brzmi: ile będę dostawać w tym wypadku z ZUS u, bo z tego co wiem pod uwagę bierze się średnia wypłat z 3 ostatnich miesięcy.
Bardzo proszę o odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.

L4 W CIĄŻY jaki lekarz może wystawić?

Witam, mam pytanie. Jestem zatrudniona w firmie od kilku lat na umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku dyrektora, co wiąże się z dużym stresem, częstymi wyjazdami. Od 3 miesięcy leczę się u psychiatry na depresję, nie wytrzymałam stresu, napięcia, zaczęłam być mobbingowana przez pracodawce i zmuszana do pracy.

Wczoraj byłam u ginekologa i okazała się, że jakimś cudem jestem w 6 tygodniu ciąży (cudem, bo staraliśmy się z mężem przez 10 lat o to dziecko i w końcu zrezygnowaliśmy. jest t o moja 2 ciąża po 15 latach. Do końca lutego jestem na zwolnieniu od psychiatry, co dalej robić? Do pracy nie chcę wracać ze względu na mobbing i obawy o moją ciążę.

  • Jakiego lekarza mogę prosić o dalsze zwolnienie lekarskie.Proszę o poradę Edyta
  • Najsensowniej to byłoby do ginekologa.

 

Umowa na zastępstwo

Witam, jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo, czy jeśli przed wygaśnięciem umowy (pracownicy, którą zastępuje umowa wygasa z końcem lutego a tym samym mi)

pójdę na l4 (jestem w ciąży), to po wygaśnięciu umowy ZUS przejmie wypłacanie wynagrodzenia? czy tylko jakiejś części? Czy w ogóle mam do tego prawo i będę otrzymywała pieniądze do końca ciąży?

  • Po spełnieniu kilku istotnych warunków jest to możliwe. Generalne zasady są jak dla zwolnienia po ustaniu zatrudnienia.

L4 w ciąży

Witam!z pewnością były już setki podobnych pytań (m.in te wyżej) jednak prosiłabym o pomoc w moim konkretnym przypadku.
jestem studentką zaoczną na ostatnim roku studiów magisterskich. od dnia 1.12.2010 roku rozpoczęłam 3-miesieczny staz zawodowy w prywatnej firmie.Pracodawca po upływie stazu chce zatrudnic mnie na umowe o prace od dnia 1 lub 2(nie wiem dokladnie) marca 2011.

Jednak (jak się bardzo niedawno dowiedziałam;)) jestem w 8 tygodniu ciąży.Na razie czuje sie bardzo dobrze i chciałabym pracować w tej firmie jak najdłużej, jednak chciałabym znać swoje prawa,od kiedy najwcześniej(jeśli poradzi mi to lekarz) mogę przejść na pełnopłatne zwolnienie lekarskie?.Oraz czy będę po porodzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Dziękuje serdecznie i pozdrawiam

Dodaj nową odpowiedź

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania