Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Renta ZUS


Renta ZUS

Zmiany zasad orzecznictwa rentowego w 1998r. i odejście od "orzecznictwa komisyjnego" (Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) spowodowały znaczne utrudnienia w uzyskiwaniu świadczeń finansowych. 

  • Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności po przekwalifikowaniu.

Oceny niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik ZUS .Rozwiązanie to jako kryterium stawia miejsce zatrudnienia lekarza a nie kwalifikacji.

Jednocześnie nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu. (Ingerencja, której nie ma w innych rodzajach orzecznictwa ).

  • Pomimo obowiązku uwzględnienia w orzecznictwie: karty badania profilaktycznego i wywiadu zawodowego dotyczącego charakteru i rodzaju pracy, lekarze specjaliści medycyny pracy lub transportu stanowią niewielki odsetek lekarzy orzeczników.

Są nimi lekarze specjaliści, często z dużym doświadczeniem klinicznym z innych dziedzin medycyny, ale nie potrafiący ocenić powiązania niezdolności do pracy na danym stanowisku w powiązaniu z narażeniem zawodowym.

Restrykcyjność lekarzy orzeczników i komisji lekarskich ZUS powoduje dużą liczbę spraw skierowanych do Sądu Pracy jako instancji postępowania odwoławczego.


Jeżeli uważasz, że :

 

niewłaściwie została oceniona Twoja zdolność do pracy,

potrzebujesz pomocy lekarza specjalisty medycyny pracy i obiektywnej opinii o stanie swojego zdrowia w powiązaniu z pracą,

pomocy przy postępowaniu odwoławczym w sądzie pracy

  • Zapraszam do gabinetu medycyny pracy; Wrocław ul.Kmicica 3 lub Żernicka 215 B,  tel. 601 775 123

Uwaga:

  • Nie zajmujemy się nieetycznym tzw "załatwianiem renty" i proszę o niewysyłanie próśb tego typu.

Jeżeli po wstępnej konsultacji lekarskiej uznajemy decyzję lekarzy ZUS za słuszną, nie podejmujemy się dalszego postępowania w danej sprawie.

Renta ZUS zwolnienie lekarskie

Podziel się:

Odpowiedzi

Świadczenie przedemerytalne a renta

Witam, Obecnie przebywam na świadczeniu przedemerytalnym a pogorszył mi się stan zdrowia Czy mogę ubiegać się o rentę. Dziękuje i Pozdrawiam

@Myślę, że tak. Ale nie jestem do końca pewien

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania