Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Świadczenie rehabilitacyjne


  Świadczenie rehabilitacyjne różne problemy i kontrowersje

Przebywam na zwolnieniu lekarskim, teraz będzie 120 dni. Zwolnienie dotyczy nadgarstka i tarczycy.
Wstępnie zakwalifikowana do jodu radioaktywnego, czekam już 3 tydzień na wyniki z powtórkowej biopsji.


Czy mogę składać o świadczenie rehabilitacyjne?

Jeśli chodzi o nadgarstek - aktualnie zabiegi rehabilitacyjne, nie widzę specjalnej poprawy, dolegliwość zakwalifikowana jako dysfunkcja stała, nosze ortezę i mam używać jej w pracy, co raczej wydaje się niezbyt możliwe.


 

Nadgarstek-zapalenie wyrostka rylcowatego-ciesń. Ja uważam, iż to kontuzja,nadgarstek opuchnięty lekko,w prześwietleniu dziwna jakaś ta ręka-stwierdzenie ortopedy.Ostatnio znowu problemy z blednięciem palców u dłoni.

Białe jak kartka i nie wiadomo kiedy mnie to złapie,uczucie zimna.Jeśli mogę składać o świadczenie.to który lekarz powinien podpisywać jako lekarz prowadzący?

Czy wypełnia ogólny a później specjalista? Może to istotne mam 54 l. i ogólnie dolegliwości z kręgosłupem.Dziękuje za odpowiedź .Z poważaniem W.Z.


Odpowiedź

 

Oczywiście, że wniosek o świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć

Powinien to zrobić lekarz, który wystawiał ostatnie zwolnienia, ale może każdy inny, który leczył.
Szczegółową zasadę, kiedy lekarz prowadzący powinien to zrobić, zamieszczam na zdjęciu poniżej.

Kiedy składać wniosek o Świadczenie Rehabilitacyjne


  • Pytanie nr 2

Mam takie pytanie od 7 maja br. jestem na zwolnieniu lekarskim mam problemy z kręgosłupem. Dodam że pracuje na piekarni przy piecu. Na 4 stycznia 2010 mam wyznaczony termin operacji.

W połowie września będę składał dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne a ok 4 listopada przekroczę 182 dni choroby. Moje pytanie brzmi jeśli uda mi się załatwić to świadczenie rehabilitacyjne,

to kiedy Zakład pracy może mnie zwolnić oraz czy w tym czasie co będę na świadczeniu rehabilitacyjnym,


 

to czy muszę dostarczać do Zakładu pracy kolejne zwolnienia lekarskie, czy wtedy wystarczy tylko to, że ZUS przyznał mi świadczenie. I czy w mojej sytuacji mogę ubiegać się o rentę
Z góry dziękuje za odpowiedź


 

  • Świadczenie rehabilitacyjne wyklucza rentę
  • Nie musi Pan dostarczać zwolnień
  • Zwolnienie może nastąpić po po powrocie ze świadczenia, ale zależy to też od umowy o pracę oraz innych czynników

Świadczenie przed emeryturą inny przypadek

 

Świadczenie rehabilitacyjne sprzeciw

Czy w piątym miesiącu zwolnienia lekarskiego będzie zbyt późny termin na złożenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne Witam, Zwolnienie lekarskie kończy mi się 6 maja (182dni). Od grudnia wygasła mi umowa o pracę. Jestem po artroskopii kolana. Chce złożyć podanie o zasiłek rehabilitacyjny.


Czy/jeśli złożę odpowiednie dokumenty z początkiem kwietnia nie będzie to za późny termin? Chodzi o to, że leczę sie prywatnie, a nie jestem w dobrej sytuacji finansowej i niestety będę musiał 2 razy płacić, a mam wizytę dopiero 5 kwietnia:/ Od czego zależy przyznanie takowego zasiłku? ...


Wprawdzie wg przepisów jest trochę za późno, ale nawet w 5 miesiącu zwolnienia warto porozmawiać z lekarzem o celowości wystawienia tego wniosku i jak się zgodzi, to szybko złożyć go do ZUS. W sumie nie ma nic do stracenia, albo dadzą albo nie.


2. Nie później niż na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego lekarz, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza badanie i ocenia, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia: 2) zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego;


Art. 18. 1. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.


 

Podziel się:

Odpowiedzi

dzień dobry chory przebywa na zasiłku chorobowym

Chcę zapytać się o zasiłek chorobowy kończy mi się czy przysługuje mi świadczenie rehabilitacyjne jestem po odmie płuc, ziarnica złośliwa nowotwór,astma oskrzelowa ,Miażdżyca zarostowa tętnic dolnych. Czy przysługuje zasiłek rech. czy renta chorobowa

zasiłek rehabilitacyjny

Dostałem ''do reki'' orzeczenie o przyznaniu zasiłku rehabilitacyjnego na 3 miesiace, po jakim czasie musze dostac decyzje poczta i czy musze ja przedstawiac pracodawcy

zasiłek rehabilitacyjny

podczas komisji dostałem do reki orzeczenie o przyznaniu zasiłku rehabilitacyjnego na 3 miesiace po jakim czasie musze dostac decyzje pocztą i czy musze ja dostarczyc pracodawcy,

Koniec umowy o pracę przyznano mi niezdolność do pracy ale bez z

Witam moje pytanie dotyczy tego ze choruje na nowotwór złośliwy wykozystalam182 dni zasiłku chorobowego i wniosła do zus o przyznanie zasiłku rechabilitacyjnegocjacji odmówiono mi czy to dlatego że ustal stosunek pracy?proszę o odpowiedź bo nie wiem czy mam się odwołać czy nie.

zla

witam , choruje na kręgosłup prawdopodobnie zapalenie nerwu kulszowego. miałam dwie komisje w zusie i oby dwie zostały uznane jako dalszą niezdolnością do pracy. teraz czekam na 3 komisje bo właśnie dzisiaj dostałam wezwanie że mam się wstawić.

i teraz moje pytanie brzmi , zaszłam w ciąże czy jeżeli pójdę na komisje mam powiedzieć im od razu o tym ?

przedłużenie świadczenia reh. jakie kroki

Witam, przebywam na świadczeniu rehabil. do 05/02/2016, w dniu 22/01/2016 idę na operację kręgosłupa szyjnego (2-3 poziomy). Muszę złożyć wniosek o przedłużenie świadczenia ale nie wiem czy powinnam jechać z wnioskiem do lekarza czy wystarczy że sama złożę wniosek, a na komisji stwierdzą zasadność. Tzn, czy lekarz który wcześniej mnie prowadził ponownie musi wypełnić wniosek o przedłużenie tego świadczenia rehabilitacyjnego?
Nie wiem czy zdążę to załatwić bo mój lekarz przyjmuje tylko dwa dni w tyg. i ciężko się do niego dostać.

Dziękuję za odpowiedź

swiadczenie rehabilitacyjne

WITAM MAM SWADCZENIE REHABILITACYJNE PRZYZNANE PRZEZ ZUS NA 3 MIESIĄCE,
PYTANIE .CZY MUSZE PRZEDSTAWIAC DRUK L4 , I CO TRZEBA SKŁADAC BY PO 3 MIESIACACH STANAC PO RAZ DRUGI NA KOMISJI W ZUS

świadczenie rehabilitacyjne

Witam
Kończy mi się L-4 po ustaniu zatrudnienia a jeszcze nie mam terminu komisji o świadczenie rehabilitacyjne, co mam zrobić?
Czy lekarz wystawi mi dalsze L-4 ?
Czy mam czekać na komisję a potem L-4 ?
Co robić?

Barbara

Wyjazdy

Mam pytanie czy na zasiłku rehabilitacyjnym można podróżować np czy mogę wyjechać do rodziny oddalonej jakieś 300km w odwiedziny na kilka dni lub na kilka dni nad morze,

czy w góry? Przyznano mi zasiłek na pół roku i czekam na operacje nogi. Proszę o odpowiedź.

Odmowa zasiłku rehabilitacyjnego z ZUS po 182 dniach chorobowe

Witam, podczas chorobowego ZUS wysłał mnie do sanatorium, w tym czasie ZUS odmówił mi zasiłku rehabilitacyjnego. Po powrocie z sanatorium zostanie mi tylko jeden dzień na odwołanie się i prośbę o ponowna komisję lekarską, ponieważ mija 182dni chorobowego . Kończy mi się tez L4 i nie wiem czy mogę się odwoływać powróciwszy do pracy. Zabiegi w sanatorium pomogły tylko częściowo, wiec nie wiem czy mój kręgosłup nie zostanie bardziej obciążony podczas pracy, poza tym mam problem z siedzeniem i staniem . Proszę o odpowiedź, jeżeli muszę wrócić do pracy to mogę się odwołać o ponowne rozpatrzenie mojego wniosku o zasiłek rehabilitacyjny?

kamcia37512@gmail.com

Dzień dobry .
Miałam dwa miesiące rehabilitacyjnego ponieważ dwa razy pod rząd skręciłam tą samą kostkę ( skręcenie , zwichnięcie zerwanie więzadła i zerwanie stawu skokowego ) ciągle mam ją spuchniętą jak dłużej pochodzę to mnie boli czy mogę starac się o przedłużenie rehabilitacyjnego .

182 dni chorobowego i co dalej?

Witam pani doktorze mam pytanko czy po 182dniach chorobowego mogę się starać o świadczenie rehabilitacyjne jak zwolnienie kończy mi się 11.05.2014 a 19-20maja mam dopiero rehabilitacje laser i pole magnetyczne, jestem po 2 operacji haluksa(poprawce). pozdrawiam Justyna

Mam sobie znaleźć lżejszą pracę

Witam serdecznie.Dnia 1 lipca 2012 miałem wypadek w pracy(zerwania wiązadła w kolanie ACL wymagany zabieg rekonstrukcji).Od tamtego czasu byłem na zwolnieniu L4 6 mscy oraz otrzymałem zasiłek rehabilitacyjny na okres 6mscy do końca czerwca 2013.W tym czasie złożyłem wniosek o przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego i na komisji w lipcu 2013 został on po przebadaniu odrzucony i powiedziano mi abym znalazł sobie lżejszą pracę,

a ten zasiłek dostanę po zabiegu(jeszcze oczekuję na termin operacji,nie znam go,umowa o pracę wygasła w maju 2013) odrazu udałem się do UP i zarejestrowałem się jako bezrobotny,lecz wlasnie mija jego okres platnosci a ja nadal nie moge znalezc pracy,bo nikt mnie nei chce,bo chore kolano i ze pojde na operacje i rehabiolitacje 6 mscy...co robic?

Re: przedawnienie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Witam,
czy można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne po upływie kilku miesięcy od zakończenia pobierania zasiłku chorobowego? Lekarz leczący odmówił mi wydania zaświadczenia o stanie zdrowia, wskazując, iż jego zdaniem nie wyzdrowieję i nie wrócę do pracy w zawodzie. Ja się nie poddałam, leczyłam się dalej; potem zmieniłam lekarza. Ogólnie jest coraz lepiej i lekarz twierdzi, że za jakiś czas wrócę do pełnej sprawności, z tym że trochę to potrwa. Co robić? Nadal jestem niezdolna do pracy w zawodzie a zaświadczenie od lekarza leczącego jest konieczne do ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne? Czy niewydanie zaświadczenia można potraktować jako przeszkodę?

zasiłek rehabilitacyjny na 3 miesiące

witam
otrzymałem zasiłek reh. na 3 miesiące. czy mogę się ubiegać o przedłużenie? czy jak dostałem na 3 miesiące to już koniec i więcej nie dostanę? wiem że max to 12 miesięcy?

Olaf

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Czy po 5 i pół miesiącach zwolnienia
nie jest za późno na złożenie wniosku o świadczenie
rehabilitacyjne do KRUS.

WITAM,PANIE DOKTORZE ,MAM 52 LATA I NIE POTRAFIĘ NAPISAĆ DO PANA NA BLOGU
-DLATEGO ODWAŻYŁAM SIĘ TUTAJ.
bardzo PROSZĘ UDZIELIĆ MI RADY w styczniu 2013 ZROBIONO MI ARTROSKOPIE
 I OD TEJ PORY JESTEM NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM,
MAŁO TEGO 20 MAJA LEKARZ SKIEROWAŁ MNIE NA POWTÓRNĄ ARTROSKOPIE
/MAM SIĘ ZASTANOWIĆ/MAM ZWOLNIENIE DO końca CZERWCA 2013
-JESTEM UBEZPIECZONA W KRUS od grudnia 2010 roku,/

byłam na konsultacji u innego lekarza ortopedy,
 który odradził mi na razie powtórną artroskopie/

zalecił rehabilitacje metodą PNF-KTÓRA PRZYNOSI SKUTEK I USPRAWNIA MNIE/.
 ale zajął sie moim barkiem na który skierował mnie na artroskopie
 -termin 1.04.2014 roku,czego moge sie spodziewać na wizycie u lekarza 28 czerwca

-czy zostanę skierowana na zasiłek rehabilitacyjny/
czy nie jest za póżno-KRUS MNIE NIE WZYWAŁ/
I JAKIE KROKI POWINNAM ZROBIĆ-bardzo proszę o odpowiedz.Pozdrawiam z poważaniem  Małgorzata.

jeżeli jest potrzeba i chcesz tego zasiłku rehabilitacyjnego,
to trzeba składać wniosek jak najszybciej
aby KRUS miał czas na decyzję. Trzeba poprosić lekarza o wypełnienie wniosku.

Najlepiej to było zrobić  miesiąc wcześniej, zaraz po skierowaniu
na artroskopię, ale warto jeszcze spróbować.

Na tym kończę, mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia.
Koniecznie skomentuj to wideo.
Możesz wejść na mojego bloga badania zwolnienie lekarskie.pl
i zapisać się do newslettera, gdzie znajdziesz
inne podobne sytuacje orzecznicze związane z niezdolnością
do pracy.

Oczekiwanie na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego

Witam,

Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Na decyzję czekałam 1,5 miesiąca ale oczywiście poinformowałam pracodawcę (telefonicznie), że w dalszym ciągu nie mam decyzji ZUS-u w sprawie świadczenia. Pracodawca powiedział, żeby poinformować go o decyzji. Po otrzymaniu negatywnej decyzji zadzwoniłam do kadr i poinformowałam o bieżącej sytuacji.

W czasie oczekiwania na świadczenie rehabilitacyjne lekarz wystawił mi przez pierwsze dwa tygodnie zwolnienie lekarskie, a następnie po konsultacji z innym stwierdził, że nie ma takiej potrzeby więc nie donosiłam zwolnień.

Obecnie kadry potraktowały brak zwolnienia lekarskiego jako nieobecność nieusprawiedliwioną i zasugerowały, że mogę mieć później problemy otrzymać świadectwo pracy.

W związku z tym, że upłynęły 3 tygodnie, nie mogę poprosić lekarza o wystawienie zwolnienia wstecz. Co w takiej sytuacji zrobić, aby nieobecność została potraktowana jako usprawiedliwiona? Zdaję sobie sprawę, że szef nie zgodzi się na wsteczne wystawienie urlopu płatnego.

Może zamiast zwolnień lekarskich poprosiłabym lekarza o wypisanie zaświadczenia, że oczekiwałam na komisję lekarską?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam,
K.

@Odpowiedź
Według przepisów wniosek o świadczenie rehabilitacyjne powinien być wysłany znacznie wcześniej, lekarz może wystawić zwolnienie 3 dni do tyłu /poza psychiatrą/
więc mogą grozić wszystkie konsekwencje opisane przez kadry.

jasne łatwo mówić

mój ortopeda mnie kontrolował po operacji rekonstrukcji więzadła,kazał złożyć dokument o sanatorium ale nie powiedział że po 182 dniach powinnam skorzystać z zasiłku rehabilitacyjnego dopiero sie dowiedziałam o tym jak byłam w sanatorium i teraz te 182 dni mi się kończą 15.03.2014 a zwolnienie lekarskie mam do 13.03.2014 i co mi ktoś poradzi.A dokumenty dopiero co złożyłam o zasiłek rehabilitacyjny

Zwolnienie z pracy podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Witam. Mam pytanie, jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym i właśnie minął mi okres ochronny, więc pracodawca zwolnił mnie z pracy. Czy w takim przypadku ZUS nadal będzie mi wypłacał pieniądze? I jak długo?

@Odpowiedź
Na tyle ile dali tego zasiłku rehabilitacyjnego. Powinno to być jasno określone w decyzji ZUS

Czy odwołać się do ZUS-u w sprawie świadczenia rehab.?

Panie Dariuszu:)
Po 182-ch dniach zasiłku chorobowego, złożyłam wniosek do ZUS-u o świadczenie rehabilitacyjne. Choruję od 15-u lat na depresję nawracającą, nie widzę na jedno oko (drugie też mam słabsze) i mam jeszcze inne schorzenia.

Lekarz orzecznik stwierdził, że na niewidzące oko nie przysługuje świadczenie, a na depresję dał mi 4-y miesiące rehabilitacji (chyba nie zrozumiał, że depresję mam nawracającą dziedziczną i na to terapia nie pomoże...) W związku z tym mam pytanie, odwołać się od decyzji lekarza orzecznika, (tylko czy czasem nie zabiorą mi tych 4-ch miesięcy?...), czy starać się po tych 4-ch miesiącach o rentę?...
Z góry dziękuję i pozdrawiam - Dorota:)

@Naprawdę trudno powiedzieć na podstawie tego opisu. Raczej nie powinni skrócić, ale czy dadzą więcej??...Nie mam pojęcia.

Czy mogę starać się o świadczenie rehabilitacyjne?

Witam, od początku kwietnia br. jestem na zwolnieniu lekarskim. 23 kwietnia br. miałem przeprowadzoną artroskopię kolana w wyniku nieszczęśliwego wypadku (upadłem na kolano). Po wyjściu ze szpitala wskazane było abym ćwiczył na zmotoryzowanej szynie ruchowej CPM. Wypożyczyłem na własny koszt tę szynę,

gdyż okazało się, że NFZ tego nie refunduje, (zapłaciłem ok 320 zł za 10 dni wypożyczenia) wskazane miałem przez 7 tygodni, no ale nie stać mnie na taki wydatek.Wg wskazań lekarza muszę chodzić w stabilizatorze kolanowym, tak abym mógł odpowiednio chronić wyleczone kolano. No powiem szczerze, że koszt takiego profesjonalnego stabilizatora waha się od 150 zł do ponad 300 zł i mnie niestety nie stać na takie wydatki.

Czy w związku z tym mogę starać się o świadczenie rehabilitacyjne, które pomogłoby mi w zakupie i wypożyczenie sprzętu do rehabilitacji?Dodam fakt, że zwolnienie mam do 22 czerwca 2012 i też tego samego dnia idę na konsultację do mojego lekarza prowadzącego(wcześniej niestety nie będę miał z nim kontaktu).
Pozdrawiam Ariel

Czy mogę od razu na rentę?

Witam pana doktora bardzo serdecznie. Dziś byłam na komisji w ZUS o zasiłek rehabilitacyjny.

Choruję na nerwicę depresyjno lękową, przyznano mi go na 3 miesiące .

Mam pytanie czy muszę składać dalej o przedłużenie zasiłku, czy mogę od razu o rentę,strasznie stresujące to jest ,pracowałam na 1\2 etatu więc tego zasiłku będzie ok 400 zł ,wszyscy mówią ze lepiej  zasiłek niż renta i grupa .
Dla mnie to 400 to też jest coś. Pracuje tylko mąż a mamy 2 dorosłych synów , którzy się jeszcze uczą i wydatków mnóstwo .przy moim obecnym stanie zdrowia nie mam szans na pracę  Z poważaniem
Odpowiedź
@Teoretycznie można spróbowac, co wyjdzie nie wiadomo.

czy pracodawca mnie nie zwolni

witam jestem na L4 Już 2miesiące choruje na cieśnie nadgarstka w maju 17 mam mieć operacie nie wiem czy będzie dobrze po operacji czy pracodawca mnie nie zwolni

Zasiłek rehabilitacyjny po 182 zwolnienia przy działalności gosp

Witam, złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne pod koniec 182 dnia zwolnienia lekarskiego. Czekam na komisję i nie wiem co robić ponieważ dalszego zwolnienia nie dostanę, podjąć działalności nie mogę i nie powinnam zgodnie z przepisami. Czy mam zawiesić działalność?
Pozdrawiam Małgorzata

@ ZUS ma miesiąc na odpowiedź. Wynika z tego, że wniosek był spóźniony. Co do działalności - nie mam pojęcia.

Zwolnienie na inną chorobę po 182 dniach zwolnienia?

Dziękuję za odpowiedź. Doradzają mi branie zwolnień na inną chorobę /mam ich trochę/. Pewno ZUS ich nie zaakceptuje ale zawsze jest to dowód, że nie mogę pracować. Zapłacenie składek ZUS choćby za jeden dzień znaczy powrót do działalności.

Czy to eliminuje wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Lekarz nie wystawił mi zaświadczenia, że jestem zdolna do pracy. Spóźnienie ze złożeniem wniosku wynikło z pobytu w sanatorium z ZUS gdzie mieli mnie wyleczyć. Swoją drogą skąd lekarz leczący pacjenta i sam pacjent ma wiedzieć 60 dni prze 182 dniem zwolnienia, że go nie wyleczy?

w oczekiwaniu na komisje zus dot. swiadczenia rehabilitacyjnego

Witam Panie Dariuszu, mój problem po części wynika z mojej nieznajomości przepisów szczegółowych ale mam nadzieje ze będzie mi Pan w stanie pomoc. Jestem przedsiębiorca. aktualnie jestem w 29 tyg. drugiej ciąży. po pierwszej miałam problemy z kręgosłupem, które leczyłam przez 4,5 miesiąca,

a następnie (niestety bez dnia przerwy)udałam się za namowa mojego ginekologa na l-4 ciążowe. 270 dni się skończyło i ZUS zgodnie z przepisami odmówił dalszego świadczenia chorobowego. niezwłocznie złożyłam wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. mój organizm jest ogólnie osłabiony i

właśnie dopadła mnie grypa. nie wiem czy w tej sytuacji brać zwolnienie l-4 czy czekać do wydania decyzji o przyznaniu lub odmowie zasiłku reh. nie wiem jakie sa praktyki ZUS w sytuacji kobiet w zaawansowanej ciąży, ale wszystkiego można sie spodziewać. co się stanie z l-4 kiedy zostanie mi przyznany zasiłek reh.? l

ogicznym by było wstrzymanie wypłaty l-4 do czasu wydania decyzji, ale niekiedy logika nie ma żadnego znaczenia. poza tym w przypadku odmowy świadczenia reh. będę musiała opłacić wszystkie składki, a nie przelewa się u mnie z pieniędzmi. dziękuje za pomoc Kasia

Odpowiedź@Ogólnie jedyne co się może stać złego przy zwolnieniu na inną chorobę, to brak wypłaty świadczenie. Jeżeli dadzą zasiłek rehabilitacyjny, to w sumie problem znika, a za zwolnienie nie zapłacą /bo będzie zasiłek rehabilitacyjny/.

Świadczenie rehabilitacyjne a wyznaczona data operacji

Miałam świadczenie rehabilitacyjne do 12 września 2011 roku, byłam na komisji 3.10.2011, gdzie przyznano mi świadczenie na 2 miesiące ponieważ min nie miałam daty wyznaczonej operacji /dyskopatia szyjna c5-c6, bardzo silne dolegliwości, wręcz uniemożliwiające życie/ ale dyrektor ZUS zgłosił zarzut wadliwości orzeczenia,

19.10.2011 była następna komisja lekarska, dziś telefonicznie dowiedziałam ze dostałam odmownie. Nie wiem co robić na komisji przedstawiłam już skierowanie do szpitala na operacje 19.12.2011 czyli praktycznie za półtora miesiaca nie wiem, co robić dalej.

Jeszcze nie dostałam na piśmie to nie mogę się odwołać, ale dziwi mnie bardzo że nie dostałam świadczenia skoro operacja jest konieczna i jest skierowanie do szpitala z datą operacji.

@Jedyne sensowne działanie, to odwołanie od tej decyzji. Nie rozumiem po co wzywano skoro przyznano świadczenie do 3 grudnia.

świadczenia rehabilitacyjne po porodzie

Witam. Ponieważ jestem na L4 ze względu na ciąże, w którą zaszłam nie będąc związana umową o pracę (ale przebywałam już na zwolnieniu lekarskim) to nie należy mi się macierzyński. Pani w ZUS powiedziała mi, że mogę starać się o świadczenie rehabilitacyjne po porodzie i że orzecznicy dają na okres połogu. Mój lekarz nigdy nie wypisywał wniosku o takie świadczenie po porodzie w związku z tym mam pytanie co powinien wypisać, które punkty na wniosku N-9 i co uwzględnić bym mogła otrzymać takie świadczenie? Dodam, że całą ciąże źle się czuję; miałam rwę kulszową i dokucza mi straszny ból kręgosłupa - jestem w 7mc.

Badanie lekarza orzecznika i co dalej?

Dzień dobry, dzisiaj miałam badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Przyznał on mi świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Po badaniu dostałam orzeczenie na piśmie. I teraz pytanie co dalej: czy to orzeczenie mam złożyć w zakładzie pracy. Czy dopiero decyzję o przyznaniu świadczenia? Jak szybko mogę spodziewać się dostarczenia mi decyzji? Pozdrawiam i dziekuję za odp.

Koniec zwolnienia lekarskiego a oczekiwanie na komisję ZUS

Witam. Zakończyłem już okres 182 dni zwolnienia lekarskiego, ale wciąż jeszcze czekam na komisję ZUS. Pracodawca kazał mi napisać jakieś oświadczenie, że oczekuję na komisję, bo inaczej to będzie tak jakbym porzucił pracę. Jak powinno wyglądać takie oświadczenie? Czy mogę prosić o wzór? Z góry dziękuję.

* Parę zdań, że oświadcza Pan ... i opisać stan faktyczny co się dzieje.

Czy mogę sie starać o zasiłek rehabilitacyjny

Witam serdecznie. Mam 24 lata i pracuje w sklepie monopolowym na zmianie jestem sama także mam obawy przed powrotem do pracy ponieważ dnia 23 stycznia tego roku dostałam pierwszy atak epilepsji i zabrano mnie do szpitala sytuacja ta miała miejsce w pracy w szpitalu wykonano mi rezonans i tk okazało się,

ze mam jakiegoś guza mózgu.Następnie wykonano mi biopsje ale wynik nie był jednoznaczny wszędzie były znaki zapytania. Teraz po pół roku powtórzyłam badanie rezonansu i guz rośnie prawdopodobnie czeka mnie kolejna biopsja czy w takim przypadku mogę się starać o zasiłek dodam iż niedługo kończy mi się okres zasiłku chorobowego.Proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuje.
Pozdrawiam A.C

# Jeżeli ta choroba rokuje powrót do pracy to można starać się o zasiłek, jeżeli nie to o rentę

Czy mam szansę na świadczenia rehabilitacyjne?

Witam. 30.01.2011 bardzo niefortunnie upadłam i doznałam wieloodłamowego złamania dystalnego końca kości ramiennej lewej. Zostałam zoperowana, kość została zespolona płytką, śrubami, drutami K z osteotomią wyrostka łokciowego i zespoleniem popręgiem Webera. Po 3 miesiącach okazało się, że popręg należy usunąć, gdyż "próbował przebić skórę".

Teraz zbliżam się do 182 dni zwolnienia lekarskiego. Mam przykurcz łokcia (do pełnego wyprostu brakuje mi 50 stopni, a do zgięcia 90 stopni), mam również przykurcz barku i niewielki przykurcz nadgarstka. Brak również pełnego zrostu.

Chciałabym się ubiegać o świadczenia rehabilitacyjne, żeby mieć czas na rehabilitację. Ale niestety jestem pracownikiem umysłowym (nauczycielem w szkole podstawowej bez prawa do urlopu zdrowotnego, z powodu zbyt krótkiego stażu pracy). Czy w związku z tym, że w pracy nie są mi potrzebne dwie ręce jest sens ubiegać się o świadczenia? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

*Odpowiedź
Jeżeli lekarz uzna, że rokujemy powrót do pracy po rehabilitacji, to wniosek powinien być składany jak najszybciej

Co dalej robić

Witaj Dariuszu jestem po operacji L-3,miałem wypadek 10.03.2011 spadłem z dachu z wysokości 3 metrów.Epikryza-chory przyjęty z powodu pourazowego złamania kręgu L3.Chory zgłasza silne bóle okolicy lędźwiowej.Zaopatrzony w gorset gipsowy w ramach pomocy doraźnej w swojim rejonie .poza tym nie choruje.

WYKONANO-

laminektomia odbarczającą L3.Stabilizacja przeznasadowa L2-L4 (OMEGA-BIOMET).Przebieg pooperacyjny prawidłowy,pełna ruchomość kończyn dolnych ,ja się z tym nie zgadzam.Chory zaopatrzony w
sznurówke ortopedyczną,uruchomiony-porusza się sprawnie,postępowanie usprawniające.ZALECENIA-wypisany do domu w stanie ogólnym dobrym, z poprawą stanu neurologicznego z pełna ruchomością kończyn dolnych,noszenie sznurówki ortopedycznej.,oszczędzający tryb życia.
Odpowiedź
  • Najlepiej trzymać się dokładnie zaleceń ortopedy i innych specjalistów, którzy Pana leczą
Ciekaw jestem, co pan na to, co ja ze sobą mam dalej robić?,nadal choruje.

Lekarz z Zusu, stwierdził brak przeciwwskazań

Panie Dariusz, mam nadzieję, ze pisząc kolejny raz do Pana, nie nadużywam pańskiej uprzejmości.
Ale nie wiedziałam, gdzie się zwrócić o pomoc, a w zasadzie, kogo zapytać co powinnam dalej zrobić.

MOja sytuacja wygląda tak, że 17 maja 2010 roku miałam wypadek i byłam na zwolnieniu do 15 grudnia 2010 ( w między czasie wykorzystałam jeszcze urlop). Świadczenie chorobowe wypłacał mi ZUS, ponieważ przed samym wypadkiem zmieniłam pracę, no i moja nieobecność była główną przyczyną nieprzedłużenia ze mną umowy o pracę.
W każdym razie, zaraz po ustaniu zwolnienia, wystąpiłam o świadczenie rehabilitacyjne i jednocześnie- aby mieć ubezpieczenie- zgłosiłam się do Urzędu Pracy jako osoba bezrobotna.

Wczoraj miałam badanie w Zusie. Pan doktor, popukał mnie młoteczkiem po kolanach, łokciach i piętach, kazał unieść ręce, później pokręcił mi sam moją głową. Dodam, że uszkodzony mam odcinek szyjny, co powoduje zawroty głowy, mdłości, bóle głowy i szyi. Nawet rehabilitację po kilku zabiegach przerwano, bo ingerencja powoduje wzmożenie dolegliwości.

Tak więc neurolog zlecił mi wykonanie rezonansu i dalsza część rehabilitacji została przełożona na termin po tym badaniu. Rezonans mam mieć 28 lutego, a 1 marca ostatnie zabiegi rehabilitacyjne.
Lekarz z Zusu, stwierdził jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań, bym mogła wrócić do pracy, mimo że ja czuję, że fizycznie nie dam rady wrócić do pracy w przedszkolu. Moje dolegliwości są naprawdę dokuczliwe.
Zależało mi, by mieć to świadczenie przynajmniej do połowy marca, dopóki nie zakończę badań i leczenia.

Proszę mi powiedzieć, czy mam jakiekolwiek szanse na uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego, czy jest sens się odwoływać, i co napisać w odwołaniu.

Pozdrawiam serdecznie
Justyna

  • Pozostaje odwołanie od jego decyzji, a jak się Pani nie odwoła, to na pewno nic z tego nie wyjdzie

Dodaj nową odpowiedź

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania