Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Kontrola Zus


Kontrola Zus na wniosek pracodawcy

 

Witam nazywam się Karolina mam 18 lat i mam pytanie, na które potrzebuje odpowiedzi.

Uczę się w szkole zawodowej w zawodzie fryzjer i od 28 czerwca będę na zwolnieniu lekarskim aż do 31 lipca.

Dowiedziałam się, że mój pracodawca może po tylu dniach mojej nieobecności zażądać ode mnie komisji lekarskiej na której podobno mają ocenić mój stan zdrowia w celu sprawdzenia czy zwolnienie nie było fałszywe.

Czy to prawda? Czy mój pracodawca ma takie prawo? I czy jest to możliwe? Bardzo proszę o odpowiedź i poradę w tej sprawie. Będę bardzo wdzięczna.

Odpowiedź

  • Z opisu wynika, że może być to tzw załatwione zwolnienie L4. Rzadko który lekarz wystawia aż tak długie zwolnienia, bez istotnej przyczyny zdrowotnej.
  • Tak długie zwolnienie L4 to raczej pewna kontrola ZUS
Wezwanie na kontrolę ZUS

Również ZUS ma obowiązek skontrolować zwolnienie na wniosek pracodawcy. Kontrola raczej odbędzie się przed końcem tego zwolnienia.

Jeżeli jednak Pani jest rzeczywiście chora, to niczego bym się nie obawiał. Kontrole z reguły odbywają się w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po uprzednim otrzymaniu zawiadomienia. Możliwa jest również kontrola w domu.

Kontrola Zus zwolnienia L4

Podziel się:

Odpowiedzi

Mieszkanie pod innym adresem

Witam. Mialem kontrole z zusu w miejscu zameldowania od miesiaca mieszkam pod innym adresem poniewaz wynajalem mieszkanie. Prosze o tresc usprawiedliwienia jakie mogl bym odpisac do zusu. Dziekuje

Jak usprawiedliwić nieobecność w trakcie Kontroli?

Witam, przebywam n a zwolnieniu lekarskim od 11tygodnia ciąży, w dniu dzisiejszym miałam kontrolę z zus-u, wyszłam z domu na 10 min z psem i byłam nieobecna podczas kontroli. Proszę o informację czy zus może mi odmówić wypłaty świadczenia. Ciąża od początku jest zagrożona, ok 16 tygodni plamiłam, łożysko dolne przodujące - ciąża wysokiego ryzyka, cukrzyca i nadciśnienie w ciąży. Jak mogę wytłumaczyć moją chwilową nieobecność w domu bez utraty świadczenia.

Pozdrawiam Anna

Wezwanie na komisje zus po wypadku w pracy

Dziś otrzymałam wezwanie na komisje do ZUS. jestem na długim zwolnieniu po złamaniu kości skokowej. Leczenie trwa. najpierw gips potem próba stopniowego chodzenia. problem jest z chodzeniem noga puchnie boli, nie jest możliwe przejście dłużej niż 2 godz wolnym spacerkiem.

Nie proszę sama o zwolnienia, lekarz prowadzący sam je wystawia, leczę się w poradni ortopedycznej. Rehabilitacje zaczynam dopiero za miesiąc czasu i to po zapisku na skierowaniu - pilne!!

Prace mam cały czas na nogach, bez możliwości siedzenia. czego mam się spodziewać?? Lekarz ortopeda stwierdził,, ze zrobił się problem ze stawem, a pomoże dopiero rehabilitacja. i do czasu skończenia rehabilitacji powinnam być na zwolnieniu lekarskim. Wiec czego chce ten ZUS ?? Mam tak wrócić do pracy i po paru godzinach chodzenia i noszenia towaru pojechać na izbę przyjęć nie wytrzymując z bólu?? s.

Odpowiedź
@ZUS ma obowiązek kontroli zwolnień. Badanie lekarza orzecznika wcale nie musi się zakończyć powrotem do pracy.

Zwolnienie a uczestnictwo w zajęciach studenckich

Witam ,
Jestem na zwolnieniu lekarskim i jestem także studentem.

Otrzymałem właśnie takie pismo " ZUS OddziałX w związku z wnioskiem o ustalenie prawa do zasiłku chorobowego za okres 15.02.2013 do 15.03.2013 prosi o dostarczenie zaświadczenia ze z Nazwa Uczelni czy uczestniczył Pan w zajęciach wyżej wymienionym okresie. Odpowiedź należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma.

Rozpatrzenie uprawnieni do zasiłku chorobowego za w/w okres nastąpi po otrzymaniu zaświadczenia.

Szkoła nie chce mi wydać zaświadczenia, ponieważ twierdzi że to niezgodne z regulaminem. Zajęcia w tej szkole to same wykłady na których nie ma list ale zaświadczenia nie chcą wydać.

Jestem załamany Zus nie wypłacił mi zasiłku nie mam za co żyć. BŁAGAM POMÓŻCIE !! co ROBIĆ ??

Czy na zwolnieniu mozna wyjechac na weekend do rodziny

czy na zwolnieniu można wyjechać na weekend do rodziny (mowie o zwolnieniu chodzącym)

@Czemu nie

Co robić po kontroli ZUS?

Witam mam pytanie, Dzwoniłam dziś do Pana i Pani rejestratorka zasugerowała abym napisała do Pana. W dniu dzisiejszym byłam na kontroli w Zusie. Skończyło się to cudownym uzdrowieniem. Jestem osobą w wieku 28 lat pracuję w magazynie komputerowym.

Dużo dźwigam, chodzę, schylam się itp - jak to w magazynie. Od 20.12 do dziś jestem na zwolnieniu, właściwie byłam do dziś. MR odcinka ledzwiowo-krzyrzowego wykazało: Na poziomie L5/S1 widoczne jest dyskretne symetryczne uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu "buligng disc" Krążek międzykręgowy Th10/Th11 wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2

- zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Pozostałe krążki międzykręgowe widoczne w badaniu o prawidłowym sygnale. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Niewielka prawowypukła skolioza kręgosłupa lędźwiowego. Poza tym BZ (badanie z 04.01

Poza tym mam trzaskające biodro - skierowanie na operację, jestem pod stałą opieką ortopedy, neurologa, poradni rehabilitacyjnej lecę codziennie na lekach rozluźniających i przeciwbólowych, w odcinku szyjnym odchylenie lordozy naturalnej, ból pleców się nasila a ja mam wrócić na magazyn? Mam zakaz dźwigania, noszenia ciężarów zarówno od ortopedy jak i neurologa oraz mojego internisty... Jak wrócę do pracy to mnie zwolnią bo już zatrudnili osobę na moje miejsce (nazwę stanowiska zmienili ale zajmuje moje stanowisko pracy). Pani z Zusu potraktowała mnie bardzo przedmiotowo - stwierdziła iż fakt że mam pomalowane paznokcie u nóg pozwala na to aby stwierdzić iż jestem osobą w pełni zdrową i dolną do pracy.

Mój lekarz internista wystawił mi od dziś do 04.05 nowe zwolnienie ale boję się...nie wiem co dalej powinnam robić. Baaaaaardzo proszę o pomoc. Czytam Pana wpisy oglądam filmiki na YT ale nie mam pojęcia jak powinnam się zachować a do pracy nie czuję się na siłach wrócić tym bardziej że w perspektywie mam tylko wypowiedzenie.

Mam 2 dzieci jak mnie zwolnią zostanę bez środków do życia. Bardzo proszę o podpowiedź co powinnam zrobić.

Odpowiedź Obawiam się, że sytuacja nie jest ciekawa Jak raz skontrolowali, to raczej będą panią sprawdzać powtórnie

ZASIŁEK REHABILITACYJNY czy siedzieć w domu

Mam do Pana takie otóż pytanie związane z zasiłkiem rehabilitacyjnym. A więc ; czy osoba, która pobiera zasiłek rehabilitacyjny musi siedzieć w domu i czekać na kontrole ZUS-U? Co w sytuacji kiedy kontrola nas niezastanie, ponieważ musieliśmy wyjść, czy wyjechać po zakupy albo zawieść mamę swoją do lekarza?

Ja uważam ze skoro przez całe 182 dni zwolnienia chorobowego miałam napisane ze mogę chodzić, to na zasiłku, tym bardziej podobno rokuje to powrót do pracy i wyzdrowienie moje schorzenie to przepuklina kręgosłupa, i spacery są zalecane co zrobić w takiej sytuacji?

Jak usprawiedliwić nieobecność w trakcie Kontroli?

W  tym wideo odpowiem na pytanie, co robić, jak na kontroli ZUS nie byliśmy w domu.

WITAM MAM DO PANA ZAPYTANIE:
 JESTEM  7 DNI NA ZASIŁKU REHABILITACYJNYM
I MIAŁAM DZIŚ KONTROLE Z ZUS-U. NIE BYŁO MNIE W DOMU,
 GDYŻ BYŁAM NA MASAŻU REHABILITACYJNYM KRĘGOSŁUPA .
 
MOJE PYTANIE BRZMI: JAK MAM Usprawiedliwić DZIEN, W KTÓRYM NIE ZASTANO MNIE W DOMU
 I CZY JA NIE MOGĘ WYJŚĆ Z DOMU NIGDZIE W OCZEKIWANIU NA KONTROLĘ ZUS PROSZĘ O ODPOWIEDZ.


Ja na miejscu Chorej napisałbym prawdę, czyli napisać, że  BYŁAM NA MASAZU REHABILITACYJNYM KRĘGOSŁUPA.
Dobrze by załączyć jakieś potwierdzenie z tego gabinetu masażu, że miało to rzeczywiście miejsce.
Jest to sytuacja związana z celem zwolnienia, jakim jest odzyskiwanie zdolności do pracy.
Gorzej by było, gdyby złapano nas na jakiejś pracy zarobkowej czy innej.

Jeżeli interesują Cię podobne zapytania, to zapraszam Cię na moją stronę internetową
zwolnienie lekarskie.pl lub do skomentowania tego filmiku na kanale lekarz medycyny pracy.

Kontrola po ustaniu zatrudnienia Jaki Wynik

Witam Panie Dariuszu, miło Pana zobaczyć ze swoją stronką internetową ostatnio miałem przyjemność robić badania na kierowcę prawie dwa latka temu.

Mam serdeczne pytanie do Pana w sprawie mojego zwolnienia lekarskiego może tak w grudniu 2011r byłem na zwolnieniu od 2 grudnia do 31 stany depresyjne a mój zawód kierowca-magazynier nie mogłem prowadzić pojazdu ze względu na leki.

2 stycznia wstawiłem się do pracy i otrzymałem wypowiedzenie z pracy które kończy się 29 lutego w ten sam dzień wysłano mnie na urlop do 13 stycznia,w tym czasie 10 stycznia otrzymałem zwolnienie lekarskie do końca stycznia na silny stan bólu kręgosłupa,

( już wcześniej miałem dolegliwości ale cały czas na lekach przeciwbólowych byłem, praca bardzo ciężka płyty drukarskie przewoziłem ),niestety stan bólu kręgosłupa się pogarszał i otrzymałem zwolnienie od 1 lutego do 10 z tym, że trzeba było zrobić prześwietlenie, wynik nie wyszedł dobry i otrzymałem zwolnienie do końca lutego ze skierowaniem na rehabilitację oraz do lekarza specjalisty.

Pytanie do Pana jeśli ZUS przyśle mi wezwanie na kontrolę. to może mi to cofnąć L4 jeśli zakład go poinformuję że jestem na wypowiedzeniu?,

czy RMUA przyślę mi zakład czy muszę zgłosić do ZUS?,
jeśli z zakładu otrzymywałem wynagrodzenie ostatniego każdego miesiąca to jak teraz będzie z Zus?.

Odpowiedź
Zus może cofnac kazde zwolnienie
ale po co sie martwic na zapas jak jest Pan poważnie chory.
A jeśli chodzi o ubezpieczenie Rmua to przyśle mi jeszcze zakład pracy czy ZUS, to po prostu nie wiem.

Dodaj nową odpowiedź

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania