Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Czy lekarz może odmówić wypisania zwolnienia


Czy lekarz może odmówić wypisania zwolnienia? lub opieki

Byłem u lekarza w przychodni na nocnym dyżurze. Lekarz stwierdził anginę. Dostałem antybiotyk na 10 dni. Niestety nie mógł mi wypisać zwolnienia z pracy, gdyż nie miałem aktualnej książeczki ubezpieczeniowej (pieczątka była sprzed 2 miesięcy).  Powiadomił iż jeśli dostarczę aktualne ubezpieczenie to dostanę zwolnienie.

Bardzo źle się czułem więc poprosiłem koleżankę z pracy, by dostarczyła mi aktualne ubezpieczenie. Oczywiście przywiozła mi je, ale dopiero następnego dnia w nocy, gdyż nie mogła wcześniej (pracujemy w restauracji otwartej do 22:00.)


 Znów trafiłem do przychodni na nocny dyżur, wyjaśniłem Pani w "okienku" że byłem dzień wcześniej i przyszedłem po zwolnienie. Zarejestrowano mnie do Pani Doktor (na dyżurze była inna lekarka). Jeszcze raz wyjaśniłem wszystko lekarce, która oznajmiła mi, że po zwolnienie to mam przyjść do lekarki która mnie wcześniej badała.

Zapytałem czy ona nie może mi tego wypisać, bo ja w takim stanie nie mogę iść do pracy (pracuję w kuchni w restauracji), a przecież dokumentacja z mojej poprzedniej wizyty jest w przychodni, na co odpowiedziała że nie. Spytałem więc czy jeśli mnie zbada i sama stwierdzi że jestem naprawdę chory to dostanę zwolnienie.

Odpowiedziała, że nie. Na pytanie dlaczego nie - odpowiedziała bo nie, niech pan idzie na rejon, po nocy nie chodzi się do lekarza. Nadmienię że była zaspana i bardzo niezadowolona że ją wybudziłem. Czy ta Pani Doktor miała prawo odmówić mi wypisania zwolnienia?


 • Polskie prawodawstwo nie nakłada obowiązku czy przymusu wypisywania zwolnień lekarskich na lekarza. Część lekarzy nawet nie występuje o to dodatkowe uprawnienie, a części ZUS zabiera je w przypadkach określonych ustawą. /Czyli te grupy lekarzy nie mogą  wypisać, choćby chciały/.
 • Z tego co zrozumiałem, to następna wizyta była tylko w celu uzyskania druku ZUS-ZLA, a nie pogorszenia się stanu zdrowia, więc bardziej kompetentny jest lekarz, który badał pierwszy raz
 • Rozumiem korowód biurokratyczny, ale dopełnienie w swoim czasie obowiązku "aktualnej książeczki" znacznie by uławiło sprawę
 • Wydaje mi się, że szybsze załatwienie książeczki pozwoliło by rozwiązać problem w "rejonie"

Czy lekarz może odmówić wypisania zwolnienia ?

 • Sytuacja jest w pewnym sensie podobna, do odmowy wykonywania aborcji lub przepisywania środków antykoncepcyjnych, z powodu kwestii sumienia czy przekonań lekarza.
 • Jeżeli jednak ktoś zna akt prawny nakładający na lekarza obowiązek wypisania zwolnienia L4, to proszę o komentarz !!

Podziel się:

Odpowiedzi

Prosze o pomoc!!

Witam :) mam pytanie 8tyg temu mialam cesarskie ciecie niestety moje malenstwo umarlo po 11 dniach, a mi w takim wypadku nalezy sie 8tyg macierzynskiego. Pracuje w masarni gdzie musze duzo dzwigac a ginekolog mi nie chce wystawic zwolnienia, do jakiego lekarza mam sie udac? Czy chirurg moglby mi takie zwolnienie wypisac? Wszystcy lekarze mowia ze do pol roku nie powinno sie dzwigac a zaden nie chce wystawic L4 :/

zabieg chirurgiczny

Witam. Czy po zabiegu usunięcia włókniaka ścięgna dużego palca ze stopy...z zaznaczeniem że pani doktor kazała bardzo ostrożnie stawiać stopę, bo ścięgno było szyte- należy mi się zwolnienie lekarskie z pracy stojącej?? pani chirurg odmówiła mi zwolnienia mimo że musiałam być u niej u kontroli dwa razy w tygodniu, szwy zdejmowała mi stopniowo co wizytę, rana nie chciała się goić...tworzył się odczyn...- odmówiono mi nawet jednego tygodnia zwolnienia w pracy świeżo po zabiegu. :(:( Lekarz rodzinny był oburzony zachowaniem chirurga ale dał mi zwolnienie tylko na bieżący tydzień. Niestety nie wiem jak uzyskać za tamte dni po zabiegu ponieważ muszę wówczas wykorzystać urlop i stracić wypłatę:( do kogo mam się udać??odwołać do kierownika szpitala lub ordynatora chirurgii?
Kinga

To jest bardzo proste !!!

To jest bardzo proste !!! Zmień Lekarza............

podlec

przecież zmienia - co noc chodzi do innego...

Jestem w 38 tygodniu a zwolnienie

witam,
jestem w 38 tygodniu ciąży, od 11 tygodnia jestem na Zwolnieniu lekarski z powodu zagrożenia ciąży, wczoraj na wizycie kontrolnej lekarz wyjaśnił, ze nie może wystawić mi kolejnego ZLA, bo przysługuje mi macierzyński przed porodem

a on ma zakaz wystawiania zla 28 dni przed przewidywanym terminem porodu. w tym przypadku jeżeli urodzę w terminie to tracę dwa tygodnie macierzyńskiego po porodzie, bo wykorzystam je przed. Czy naprawdę są takie przepisy, że nie można w 9 miesiącu ciąży wystawiać zla?? proszę o szybką odpowiedz.

jestem 12 tc ciąży i ginekolog odmawia l4

witam jestem 12 tc ciązy ,i bardzo żle się czuję pomimo dobrych wyników badań.dwóch ginekologów odmówiło mi wystawienia l4 , a nad mienie jeszcze że pracuję super markecie i nie jest mi łatwo.proszę o pomoc:(

Czy lekarz ma prawo mi odmówić zwolnienia

Witam mam pytanie ,czy lekarz ma prawo mi odmówić zwolnienia, jeżeli ja
jestem w okresie leczenia choroby do urzędu pracy, ale nie pobieram tam
żadnych świadczeń.

 • Decyzja czy ktoś ma dostać zwolnienie czy nie, zależy wyłącznie od lekarza.

Dodaj nową odpowiedź

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania