- Badania lekarskie porady Przychodnia 54-510 ul. Kmicica 1A tel 601 775 123
- Pytania i odpowiedzi
- Zasady lekarskie
- Badania okresowe
- Gabinet lekarski
- Niezdolność do pracy
- Godziny otwarcia
- Kontakt
- Ciekawe linki błąd w zwolnieniu lekarskim
- Badania kierowców
- Dariusz Kraśnicki
- Kontrola Zus
- Kontrola zwolnienia Zus
- L4 w ciąży
- Odmowa zwolnienia
- Odrobienie L4
- Powrót do pracy
- Powrót do pracy po 182 dniach
- Prawo do zasiłku rehabilitacyjnego
- Privacy policy
- Przerwa 60 dni po 182 dniach
- Renta ZUS
- Renta ZUS po 182 dniach
- Wsteczne student
- Wsteczne zwolnienie
- Załatwienie zwolnienia
- Zwolnienie z pracy,co dalej z L4
- Świadczenie rehabilitacyjne
- RSS
Niezdolność do pracy zwolnienie lekarskie
- Zwolnienie lekarskie L4 -zasiłek chorobowy ZUS
Problem dotyczy czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby - zwolnienie lekarskie wystawiane na druku ZUS ZLA (dawniej L4). Zwolnienia lekarskie są wystawiane przez lekarza uprawnionego przez ZUS.
Zasady wystawiania zwolnień lekarskich określa ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz.267.
Zwolnienie lekarskie służy do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego, jego wysokości i jest dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby.
Dostarczenie zwolnienia lekarskiego musi nastąpić w ciągu 7 dni od daty wystawienia.
Zwolnienia mogą być wypisywane w sobotę, niedzielę i święta.
Świadczenie rehabilitacyjne
Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego ale gdy dalsze leczenie rokuje powrót do pracy, choremu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.
O prawie do świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Maksymalny okres świadczenia -12 miesięcy.
Zasiłek opiekuńczy
- Przysługuje pracownikowi zwolnionemu z powodu konieczności wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Maksymalny okres zasiłku wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (opieka nad dzieckiem), 14 dni innego członka rodziny.
Zasiłek macierzyński
Należy się osobie ubezpieczonej która urodziła lub przyjęła dziecko w wieku do 1 roku.
- Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru wysiłku.
Urlop macierzyński przysługuje w wymiarze : 20 tygodni przy pierwszym porodzie,
- Również 20 tygodni przy każdym następnym porodzie i 31 tygodni, a w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka przy jednym porodzie / bliźniaki/. W przypadku jeszcze większej ilości dzieci - dodatkowo 2 tygodnie na każde urodzone.
Od 2010 roku wg Kodeksu pracy przysługuje tzw dodatkowy urlop macierzyński /na wniosek zainteresowanej/.
Na razie jest to 2 tygodnie /jedno dziecko/ 2012-13 - 4 tygodnie , od 2014 - 6 tygodni.
W przypadku wątpliwości co do zasady wystawiania zwolnienia lekarskiego w przypadku powyższych świadczeń prosimy o kontakt z naszym gabinetem lekarza medycyny pracy.
Jeżeli czujesz się zagubiony w zasadach orzeczniczych ZUS, KRUS, służb mundurowych i innych instytucji serdecznie zapraszamy na porady lekarza medycyny pracy
Zasady wystawiania L4 nie muszą mieć tajemnic lekarskich.
Dr n. med Dariusz Kraśnicki lekarz medycyny pracy Wrocław specjalista medycyny transportu
Wrocław ul.Kmicica 3 oraz Żernicka 215 B tel. 601 775 123
- Uwaga: W przypadku stwierdzenia przez lekarzy Zus nieprawidłowości w postaci wystawiania zwolnień lekarskich bez bezpośredniego badania pacjenta lub bez właściwego udokumentowania rozpoznania lekarskiego, stanowiącego podstawę zwolnienia lekarskiego l4 ,lekarz może zostać pozbawiony uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich.
Proszę o niewysyłanie przez internet próśb o tzw "załatwienie zwolnienia lekarskiego" lub przesłanie zwolnienia lekarskiego l-4 drogą pocztową . Artykuł 60 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zwolnienie lekarskie jest wystawiane tylko po przeprowadzeniu badania chorego pacjenta.
Przykładowe otrzymane prośby o zwolnienie lekarskie:
"Witam! Jestem studentką,pracuję w hipermarkecie w systemie weekendowym i 12 lutego mam pilny wyjazd,którego nie moge odwołać,wracam 21 lutego.Wypadł mi bardzo niespodziewanie a ja nie mogę uzyskać zwolnienia jedynie na 3 dni!!! tj.16,17,18.
Czy istnieje możliwość abym uzyskała zwolnienie L4?
Bo tylko to jedynie mi pozostało.Studiuję i pracuję w Warszawie i ewentualne badania nie są raczej możliwe.
Błagam,na ile to możliwe o szybką odpowiedź.
Zdesperowana studentka"
- Inna prośba
Witam Jestem studentka zaoczna z powodu wyjazdu na 1,5 miesiąca do Irlandii (praca nielegalna - brak udokumentowania) opuściłam 2 zjazdy. potrzebuje zwolnienia lekarskiego z data wsteczną na 11-15styczeń 2007 oraz na 01- 05 luty 2007.
Aby móc otrzymac zaliczenie potrzebuje zwolnienia.Proszę o pomoc i poinformowanie mnie o formie otrzymania zwolnienia i kosztach z poważaniem.
Witam, jakie są koszta wypisania L4 na 7-10 dni?
Dziękuję i pozdrawiam
Nie odpowiadamy na takie prośby o zwolnienia lekarskie L4 !!
Mam pytanie:
Czy lekarz prowadzący ciążę nie ma obowiązku wystawić mi zwolnienia lekarskiego?
(Nie leczę sie prywatnie).Chciałabym zwolnienie lekarskie do końca ciąży, bo źle ją znoszę.
W jaki sposób mogę uzyskać takie zwolnienie?
Czy lekarz pierwszego kontaktu może je wystawić?
Zwolnienie lekarskie nie zależy od faktu "bycia w ciąży" lecz ewentualnego schorzenia w jej trakcie
a to ocenia prowadzący lekarz np ginekolog.
- Lekarze pierwszego kontaktu i innych specjalizacji również mogą wystawiać zwolnienia dla kobiet ciężarnych w przypadku stwierdzenia choroby.
Zwolnienia lekarskie dla uczniów interpretacja Ministerstwa Zdrowia
W związku z ciągle powtarzającymi się żądaniami uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i nauczycieli akademickich wystawiania przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zaświadczeń usprawiedliwiających nieobecność uczniów i studentów w szkołach i na uczelniach wyższych
Porozumienie Zielonogórskie zwraca się z prośbą o poinformowanie dyrektorów wszystkich typów szkół, iż nie ma żadnego uzasadnienia w prawie oświatowym
i prawie o szkolnictwie wyższym żądania wystawiania przez lekarzy zwolnień lekarskich oraz, że wszelkie usprawiedliwienia nieobecności uczniów do lat 18 wystawiają rodzice a pełnoletni studenci usprawiedliwiają swoje nieobecności sami.
Jest uzasadnieniem dla lekarzy rodzinnych,którzy odmawiają wystawiania zwolnień.
Tym nie mniej jednak, w przypadku choroby bezpieczniej zgłosić się prywatnie do lekarza po jakieś zaświadczenie lekarskie z odbytej wizyty , mogące służyć jako usprawiedliwienie nieobecności zajęć szkolnych - dotyczy to tylko niektórych szkół .
Odradzam namawianie lekarza na poświadczanie nieprawdy - w tej chwili sprawy prokuratorskie.
Podziel się:
Odpowiedzi
Pismo z ZUS
Dzień dobry,
od czerwca jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu niespojenia łuku krzyżowego na odcinku S1. Oczywiście biorę leki, mam prywatną rehabilitacje w tej samej jednostce co się leczę u ortopedy. Dziś przyszło do mnie pismo z ZUS o treści: w związku z przebywaniem na L4 od czerwca uprzejmie informujemy, że Pani okres zasiłkowy, na który spółka wypłaci zasiłek chorobowy, zakończy się z dniem 08.12.16 r. (po 182 dniach choroby.
Co mam robić, skoro lekarza i rehabilitacje mam 07.10? Dać mu dokumenty aby zgodnie z kartą wypełnił? czy poczekać do końca tego miesiąca? hm..co mi Pan by doradził? Proszę o pomoc.
Z góry dziękuje:)
Komisja ZUS a urlop
Witam
Obecnie jestem na L4, i dostałem wezwanie na komisję do ZUS na 14go. Problem w tym, że od 9go mam wczasy zaplanowane.
Co zrobić, czy można przesunąć termin ?
Prowadzę działalność.
Dziękuję za odpowiedź.
kod choroby f10
przebywam na zwolnieniu lekarskim z tytułu F10 od 19 maja 2015
niedługo zbliża się magiczne 182 dni. czy na ta chorobę mogę
ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny, rentę czy cokolwiek gdzie się udać i jakie dokumenty składać
dziękuję za szybką odpowiedź
pozdrawiam
Zdolność do pracy po wypadku 22 dni L4
20.08 uległam wypadkowi przy pracy odcinając sobie kawałek opuszka i pół paznokcia prawego kciuka. Wypadek został zgłoszony przełożonym itd.
Zostałam objętą opieką poradni chirurgicznej. Lekarz prowadzący stwierdził 15 dniowe L4. Jeździłam na zmianę opatrunków, stosowałam się do wszystkich zaleceń lekarza aby jak najprędzej wrócić do pracy (pracuję od 4 miesięcy, wcześniej pól roku jako bezrobotna więc jestem szczęśliwa, że mam pracę- jeszcze).
3.09 byłam na kontroli, lekarz stwierdził jeszcze tydzień chorobowego (do 10.09) po czym powrót do pracy - doznałam szoku! Rana goi się wyśmienicie, jednak wygląda okropnie i nie mam paznokcia. Tłumaczyłam lekarzowi, że pracuję w kontakcie z żywnością, używam detergentów, gorącej wody, często jestem w chłodni (0 stopni) i obsługuję klientów, a do tego mój kciuk się nie zgina (próbuję go rozruszać ale bez widocznych efektów).
Nie wzruszyło go to ani trochę, jednak nie to mnie martwi. Chorobowe w sumie trwać będzie 22 dni czyli niby do lekarza medycyny pracy nie muszę iść (czy się mylę?). Czy w takim razie kierownik może poinformować o tym kogoś wyżej aby jednak wysłać mnie na badania? Obawiam się, że badanie wyjdzie wtedy negatywnie czyli czeka mnie zwolnienie z pracy?
Jestem przerażona! Boję się, że po raz kolejny zostanę bez pracy bo lekarz stwierdza, że jestem wyleczona kiedy nie czuję się na siłach do pracy.. Czy lekarz ten może działać na moją niekorzyść?
@ Czy lekarz ten może działać na moją niekorzyść?
nie sądzę, a według prawa badania kontrolne są po 30 dniach zwolnienia
Czy w zakładzie pracy nie będzie problemu
Witam! Mam pytanie, mam dwoje dzieci i jestem osobą pracującą. Obecnie mój mąż jest bezrobotny. Kilka dni temu mój synek się rozchorował na szkarlatynę a córka miała wyznaczony termin zabiegu wycięcia migdałka i drenaż uszu.
Byłam więc z córką w szpitalu a chorym synkiem zajmował się mąż. Po operacji i wypisaniu ze szpitala wystawiono mi zwolnienie na dziecko, aby mogło dojść do siebie w domu , będzie potrzebna również kontrola po operacji . Mam więc pytanie, czy w zakładzie pracy nie będzie problemu jeśli przedstawię zwolnienie na córkę.
Bardzo proszę o informację
Anni
@Jeżeli to jest zgodne z prawdą, to nie powinno
opieka nad dzieckiem
witam mam takie pytanie odnośnie opieki nad chorym dzieckiem wraz z mężem pracujemy w tej samej firmie , biorę opiekę nad dzieckiem np. od 1grudnia do 5 grudnia tj od pn. do pt. mój mąż ma wolne od pracy np we środę i czwartek za nadgodziny .
a pracodawca każe mi przyjść w te dni co maź ma wolne do pracy czyli w sro. i czwa. czyli opiekę którą mam wypisana przez lekarza od 1 do 5 muszę przyjść 3i 4 do pracy bo maz ma wolne????... co można z tym zrobić
proszę o jakaś informacje czy tak można
Dodaj nową odpowiedź