182 dni zwolnienia potem przerwa 60 dni


 

Następne zwolnienie po 182 zwolnienia Przerwa 60 dni


Dzień, dobry mam pytanie.

Ile dni muszę przepracować, żeby znów iść na zwolnienie lekarskie?

Bylem o 5 lipca 2008 do 04 stycznia 2009 roku na zwolnieniu tzn (182 dni),  miałem skręcona kostkę i później okazało się jeszcze, że była złamana w śródstopiu.

A teraz okazało się, że mam taka gólke na ręce "bilmut, bulimut" jakoś tak nie pamiętam jak to się nazywa dokładnie, ale jest to od przepracowania albo od przemęczenia ręki. I jak to urośnie do 1 cm to chirurg powiedział, że to wytnie.

 

 

 • Wiec moje pytanie brzmi, czy jeżeli jest to inna choroba, a ten sam lekarz to czy mogę iść na L4,
 •  czy muszę przepracować jakiś określony czas pracy od 5 stycznia czyli 43 dni... Soboty i niedziele wliczają się w te dni,


Czy chodzi tu o czystą pracę czyli od poniedziałku do piątku?? I ile to jest dni?? Bardzo proszę o pomoc i w miarę szybka odpowiedz. mój e-mail

 • Pomimo tego, że jest to inna choroba, to radziłbym popracować co najmniej 60 dni
 • Spotkałem się z sytuacjami, kiedy ZUS nie chciał płacić za zwolnienie, kiedy nie było tych 60 dni pracy.

Następne zwolnienie po 182 zwolnienia Przerwa 60 dni


Pytanie nr 2
182 dni zasiłku chorobowegoSzanowny Panie. Poszukując odpowiedzi na swoje problemy, natrafiłam na pana trafne i rzeczowe odpowiedzi dla różnych osób. Dlatego zdecydowałam się z zaufaniem i ja prosić Pana o radę w mojej sytuacji, a jest ona następująca:
 
Od 103 dni jestem na ciągłym zwolnieniu z powodu choroby przewlekłej. Dotychczas pracowałam na pół etatu i jako osoba z tzw. I grupą inwalidzką /dawna terminologia/ pobieram rentę inwalidzką. Moje leczenie przedłuża się i mam podstawy przypuszczać, że nie "wyrobię się" ze wszystkim w sakramentalnych 182 dniach prawa do zwolnienia. Z powodu pobierania renty nie obejmuje mnie przepis o świadczeniach rehabilitacyjnych. O to mniejsza.

 

 • Ale co mogę zrobić, by nie tracąc prawa do pracy móc ewentualnie dłużej chorować?

I czy jest jakiś sposób, aby nawet zwolnienia brane z przerwą nie sumowały się w te 182 dni?
 
Będę wdzięczna za odpowiedź i wskazówkę.

Elżbieta

w tej chwili Zus przeprowadza akcję kontroli zwolnień. Nawet jak ktoś wypisze ponad 182 dni, to po prostu nie zapłacą.

 • Nie znam takiego sposobu, poza przerwą 60 dni

 


Pytanie nr 3

 

Witam,

Od 31.08.2009 byłam na zwolnieniu lekarskim (182 dni). Leczyłam się na depresję. Po skończeniu się L4 (28.02.2010) czyli 1.03.2010 wróciłam do pracy i złożyłam wypowiedzenie. Ponieważ było to 1.03 (a okres wypowiedzenia mam miesięczny) okres wypowiedzenia liczy się od 1.04.2010 r.

Słyszałam, że można iść na ponowne zwolnienie po 60 dniach od poprzedniego zwolnienia.

 • Czy jeśli przed końcem wypowiedzenia pójdę na kolejne zwolnienie, to dostanę zasiłek chorobowy z ZUS? A jeśli tak to przez jaki czas? I czy zwolnienie powinnam dostarczyć do ZUS czy do Zakładu pracy ?

Proszę o informację

Pozdrawiam

 • Niestety zasiłku nie będzie przed 60 dniami od poprzedniego.

Podziel się:

Odpowiedzi

Czy muszę mieć ciągłość L4 do renty rechabilitacyjnej ?

Witam serdecznie ,
13 lipca 2013 roku miałem wypadek i złamałem kręgosłup w dwóch miejscach . Od tego czasu jestem na L4 . Wiem że może ono trwać 182 dni . Mam już wypisane do 10 stycznia tego roku co daje mi 182 dni łącznie już wypisanego . Komisję lekarską w ZUSie mam dopiero na 13 stycznia czyli kilka dni po końcu mojego L4 . Czy muszę mieć ciągłość tego zwolnienia L4 do czasu aż na piśmie dostanę że idę na rentę rehabilitacyjną ? Jednym słowem czy mam iść do lekarza po nowe L4 czy nie ?

Zwolnienie lekarskie jedno po drugim

Jestem 182 dni na zwolnieniu lekarskim (koniec zwolnienia). Na początku zwolnienia chorobowego pracodawca mnie zwolnił z pracy - sprawa w sądzie, ale już nie pracuję. Po 10 dniach już teoretycznie zdrowy zatrudniłem się u nowego pracodawcy, po 10 kolejnych dniach idę na nowe zwolnienie lekarskie, czy otrzymam zasiłek chorobowy. pierwsze 33 dni zapłaci pracodawca, a czy ZUS BĘDZIE PŁACIŁ DALEJ?

@Teoretycznie obowiązuje przerwa ponad 60 dni

Witam

Dostałeś jakieś info na ten temat? Jeśli tak to podziel się...

182 dni l4 46 dni opieki i kolejne l4 na inną chorobę

Witam,
Czy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego (chory kręgosłup, dyskopatia itp.) i 46 dniach opieki nad dzieckiem(ma 1,5 roku) mogę iść na inne schorzenie na zwolnienie i czy okres zasiłkowy będzie się liczył od nowa (inna choroba)? I co zrobić jak się w międzyczasie okaże, że jestem w ciąży?

182 dni i opeka

Mam pytanie czy po tych 182 dniach moge dodac 14 dni na opieke.Jest to inna jednostka chorobowa.

L4 po świadczeniu rehabilitacyjnym po ustaniu zatrudnienia

Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym do 21.03.2013r. ale zatrudnienie ustało z dniem 13.12.2012r. czy po świadczeniu od dnia 22.03. mogę iść na L4 na inną chorobę?

182 dni na chorobę parkinsona

Witam jestem chory na chorobę parkinsona . Przez ostatnie 182 dni chorowałem i złożyłem wniosek o rentę ponieważ nie nadaje się do pracy. Teoretycznie zakład pracy powinien mnie zwolnic po tym okresie lecz zaproponowali mi urlop bezpłatny i teraz nie wiem czy na tym skorzystam czy stracę i jak będzie z ZUS.

@ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie, więc lada moment sprawa się wyjaśni

182 dni zwolnienia, wypowiedzenie umowy o pracę kolejne 182 dni

Witam, mam pytanie
Jestem na zwolnieniu L4 182 dni (ciężka depresja). Kiedy wrócę do pracy czeka na mnie rozwiązanie umowy o pracę z 3 miesięcznym wypowiedzeniem, bez konieczności świadczenia pracy

Nadal źle się czuję, biorę silne psychotropy i nie nadaję się na razie do pracy.
Czy po okresie wypowiedzenia mogę znowu kontynuować zwolnienie, jeśli tak , to ile mogę na nim przebywać maksymalnie i ile będzie wynosił zasiłek chorobowy?
Czy będzie miał jakieś znaczenie fakt, że już raz przebywałam 182 dni na chorobowym?
z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź
@Przerwa pomiędzy zwolnieniami będzie dłuższa niż 60 dni, więc przysługuje teoretycznie kolejne 182 dni.

Druga choroba Ile zwolnienia?


Witam
Byłem 2 miesiące na zwolnieniu na puchnącą kostkę, ZUS wezwał mnie na kontrole i przerwał zwolnienie. Stawiłem się w pracy wziąłem urlop na żądanie i rozstałem za porozumieniem stron. Po 10 dniach zaniosłem zwolnienie na drugą chorobę do ZUS. Po 2 miesiącach ponownie zostałem wezwany na kontrole, tm razem ZUS zaakceptował zwolnienie. Czy na drugim zwolnieniu mogę być 6 miesięcy ,czy zaliczą mi pierwszą chorobę i mogę być tylko 4 miesiące?    Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

 • Jak druga choroba, to teoretycznie 6 miesięcy

1 dzień urlopu?

czy po 182 dniach zwolnienia wystarczy 1 dzień urlopu i można iść na następne zwolnienie ? czy  po 182 dniach zwolnienia jeżeli ZUS nie przyzna zasiłku rehabilitacyjnego pójdziemy do pracy i doznamy wypadku przy pracy, okres w którym możemy przebywać na zwolnieniu przedłuży się do 270 dni ?

czytałem artykuł w gazecie o dyrektorce instytucji państwowej która jest 220 dni na zwolnieniu,na pytanie jak moze byc tak długo ,przedstawicielka ZUS odpowiada ze wystarczy dzien przerwy w zwolnieniu i następne zwolnienie na inna chorobę,wtedy rozpoczyna sie kolejne 182 dni

 

Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego na kregosłup i chorobę stawów wróciłem do pracy.Po tygodniu w czasie pracy spadłem ze schodów i doznałem wstrząsu mózgu, uszkodzenia biodra i dostałem zwolnienie lekarskie.Czy ZUS wypłaci mi pieniądze za zwolnienie

Czy będzie ciągłość zwolnienia

Witam
Zgodnie z przepisami musi minąć 60 dni między zwolnieniami na taka samą chorobę żeby ZUS nie zaliczył ciągłości.

Więc przykładowo jeśli leczę się psychiatrycznie przez 100 dni później przechodzę operację i
mam zwolnienie szpitalne i poszpitalne przez 60 dni. Jeżeli następnie znów będę się leczył psychiatrycznie na to samo nie będzie ciągłości?

Drugie pytanie: Co się stanie w sytuacji gdy jestem na zwolnieniu i wyjadę na tydzień poza miejsce zamieszkania. W tym czasie ZUS przyśle
mi wezwanie na komisję w celu sprawdzenia zasadności zwolnienia. W kwestii wyjazdu. Konkretny przykład. Jestem po operacji i cały spuchnięty. Dostaje zwolnienie (nie szpitalne tylko od chirurga na wizycie kontrolnej) miesiąc. Wyjeżdżam na kilka dni i po powrocie znajduje awizo. Co w takiej sytuacji robić? Dodam iż w czasie wyjazdu opuchlizna zeszła.

Odpowiedź
@Ostatnio przepisy swoje , ZUS swoje

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

robić dzień przerwy czy nie;)?

w skrócie.. poród - urlop macierzyński - zwolnienie na kręgosłup - zwolnienie ciąża - zasiłek rehabilitacyjny ciąża - 2. poród - urlop macierzyński
i niestety w dalszym ciągu potężne problemy z kręgosłupem.. pytanie robić dzień przerwy między urlopem macierzyńskim a zwolnieniem z tego powodu? według mojej wiedzy nie ma potrzeby bo termin 60 dni dawno upłynął, ale poprzednio w środku ciąży był mały stres, gdyż nie było dnia przerwy między l-4 na kręgosłup a l-4 ciążowym, minęło 182 dni i trzeba było papiery na zasiłek organizować.
w myśl zasady kto pyta nie błądzi...;)
dziękuję za pomoc
Kasia

@Ciekawa sytuacja i chyba ten dzień przerwy niczego nie zmienia

Praca świadczenie rehabilitacyjne

proszę o odpowiedź czy mając świadczenie rehabilitacyjne można pracować w Radzie Nadzorczej nie pobierając wynagrodzenia
@Według mojej wiedzy Nie

Żołnierz zawodowy po 182 dniach na L4

Witam. Nie znalazłem odpowiedzi nigdzie, więc piszę do Pana Dariusza tutaj. Otóż jak w temacie, mam pytanie, co w przypadku przepisu ZUS o 60 dniach przerwy w zwolnieniu lekarskim po 182 dniach przebywania na nim w przypadku żołnierzy zawodowych? Czy mimo tego, że płatnikiem jest ktoś inny (trzecia kategoria na druku L4), obowiązuje ten przepis także żołnierzy? Pozdrawiam serdecznie!!!!

194 dni choroby od 195 dnia inna choroba?

Proszę o pomoc..
leczyłem się u lekarza który zdiagnozował depresje ,choroba trwała 194 dni w ostatnim czasie bylem na BADANIACH I WYKRYTO U MNIE CUKRZYCE- OTRZYMAŁEM KOLEJNE ZWOLNIENIE LEKARSKIE - MAM ZACHOWANA CIĄGŁOŚĆ CZY NALEŻY MI SIĘ WYPLATA ZASIŁKU? I CO Z WYPLATA POMIĘDZY 182-194 DNIEM.

ZWOLNIENIA W OSTATNIM CZASIE ZANOSIŁEM DO ZUS- PO USTANIU ZATRUDNIENIA

DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ

POZDRAWIAM

jacie

cukrzyki są zdolne do pracy i tylko jak masz kwasice albo ciągle 500cukru to możesz iść na l4 a jak masz ciągle500 to musisz do szpitala, więc nawet jak fałszujesz wyniki to w szpitalu zaraz Cię wypiszą ;)

180dni zwolnienia lekarskiego, kilka dni w pracy i kolejne L4

Witam serdecznie. Mam ogromne zapytanie. Może i podobne się już pojawiło, ale ja niestety nie znalazłam. Jestem zatrudniona od 01.09.2006r do końca 2016r. Od 01.09.2011r chorowałam nieprzerwanie (180dni) z powodu chorego kręgosłupa. Po drodze miałam dwie kontrole z ZUS gdzie padła decyzja,że mogę chorować dalej. Kilka dni temu wróciłam do pracy. Dziś wykonałam badania krwi i okazało się,że jestem w ciąży. Z powodu, iż jestem po poronieniu (maj 2011r), nie chciałabym forsować organizmu i narażać moje kolejne dziecko chodząc do pracy. Dodam ,iż przy poronieniu (z maja 2011r) oczywiście intensywnie pracowałam i była to wczesna ciąża.

Moje pytanie brzmi... Czy muszę przepracować 60dni aby otrzymać kolejny płatny zasiłek chorobowy? Czy jeśli poczuję się gorzej mogę przejść na L4 np. po 2tygoniach od skończenia poprzedniego zwolnienia które było na kręgosłup? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Przerwa 60 dni

Witam mam pytanie.

Dnia 31.01.2012 kończy mi się umowa na okres próbny, która trwała od 07.11.2011. Przed rozpoczęciem pracy byłam przewlekle chora na rwę kulszowa, i przebywałam 182 dni na zasiłku chorobowym do dnia 18.10.2011.

Stąd moje pytanie czy liczy się dni kalendarzowe bez sb-nd i świat do przerwy 60 dni?? Czy też musi to być 60 dni od pn-pt?? Praca na pełny etat.

Z Z góry dziękuję za odpowiedz

@Od 01 - do 10 stycznia to jest np dziesięć dni.

nie trzeba wcale przerwy 60 dni gdy jest inna chorobowa

Kompletnie nie rozumiem czemu twierdzi Pan, że bez tych 60 dni pracy nie ma zasiłku chorobowego. Mnie w ostatnich 2 latach zwaliły z nóg choroby przewlekłe. Najpierw cukrzyca. Tu najpierw krótkie L4 (3 tygodnie ) ale potem było już gorzej. Na zatoki (do operacji) i cukrzycę byłam łącznie kilka miesięcy na L4. Potem nie miała siły nic robić. I diagnoza depresja (jak się okazało spowodowana hashimoto).

Tak się uzbierało ponad 182 dni w roku. Oczywiście nikt mi nie zapłacił za nadwyżkę w chorowaniu a ja nie miałam siły starać się o zasiłek rehabilitacyjny. Wróciłam do pracy- chwała pracodawcy ze mnie nie wywalił - i pokręciło mnie zaraz. Diagnoza : rwa kulszowa spowodowana przepukliną kręgosłupa.

Byłam na L4 kolejne 4 miesiące i wróciłam do pracy. Teraz po 2 mc pracy nie wyrabiam na kręgosłup. Z moimi kilkoma przewlekłymi niestety dobrze udokumentowanymi chorobami mogę" chorować" na okrągło.

I niestety nawet kontrola ZUS nie chciała mnie widzieć w pracy...
PS. Oddam moje powody do L4 za dobrą trzustkę i układ odpornościowy co dobrze rozpoznaje swoje od obcego - reszta to pikuś

@Czy nie lepiej nie tracić czasu po lekarzach, tylko pójść od razu na rentę?

60 dni opieki na dziecko potem L4?

Witam, jestem bardzo ciekawa czy po 182 dniach zwolnienia chorobowego można iść na 60 dni opieki na dziecko i znowu na zwolnienie chorobowe na tą samą chorobę. Z góry dziękuje za odpowiedź

*dobre pytanie!! Teoretyzując Tak

ale nie wiadomo czy nie

ale nie wiadomo czy nie będzie wymagana zdolność po tym L4 i przed tą opieką

zgodnie z wyrokiem nie trzeba

Urlop wypoczynkowy można udzielić bez badań lekarskich

Do niedawna przyjmowano, że warunkiem udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego po trwającym dłużej niż 30 dni okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, jest uprzednie skierowanie pracownika na badania kontrolne w celu potwierdzenia jego zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Obecnie, w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego stanowisko to uległo zmianie.

Zdaniem SN: Można iść na urlop bezpośrednio po chorobie

„Nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 § 1 i art. 229 § 2 k.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni” (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r., II PK 214/07)

W uzasadnieniu SN wskazał, że celem kontrolnych badań lekarskich, którym ma zostać poddany pracownik po trwającej dłużej niż 30 dni chorobie jest wskazanie, że pracownik ten jest zdolny do kontynuowania pracy na danym stanowisku. Urlop wypoczynkowy zaś polega na niewykonywaniu pracy. Nie można więc uznać, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego.

L4 po świadczeniu rehabilitacyjnym

Witam jestem po świadczeniu rehabilitacyjnym od 22 kwietnia. Od 1 maja 2012r. podjęłam pracę niestety w czerwcu zachorowałam na zapalenie płuc i moje zwolnienie trwało 20 dni czy normalnie będę mieć zapłacone za te dni 80% czy inaczej.

*Choroba jest inna więc raczej normalnie.

Dodaj nową odpowiedź

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania