Lekarz medycyny pracy dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Przychodnia medycyny pracy: ul. Żernicka 215
Badania kierowców: ul. Kmicica 3
Rejestracja tel. 601 775 123

Zwolnienie z pracy i co dalej z L4


 Zwolnienie z pracy i co dalej

z L4

28 października 2008r uległam wypadkowi w pracy i od tamtej pory jestem na zwolnieniu lekarskim (100%).

Niestety jutro, czyli 19 lutego traci ważność umowa na czas określony z pracodawcą (nie będzie następnej umowy),

a L-4 mam na razie do 24 lutego. Nie wiem dokąd wysyłać dalsze L-4 i czy pracodawca jest z mocy prawa zobligowany do przekazania  jakiś dokumentów do ZUS, czy ja mam to zrobić , no i jeszcze kwestia właściwego oddziału ZUS.

L-4 miałam wystawiane na adres z dowodu osobistego ( nie aktualny od dwóch lat), mimo iż mieszkam w innym mieście (pobyt czasowy-Gliwice).

Siedziba pracodawcy znajduje się w okolicach Poznania.

 

 

  •  Czy ma znaczenie, do  którego z oddziałów ZUS trafia dokumenty od pracodawcy, a do którego ja mam to L-4 wysłać?
  • Czy na to są jakieś terminy?

Nie chciałabym niczego zaniedbać a z powodu urazu jakiego doznałam leczenie i rehabilitacja jakiś czas jeszcze potrwają.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź

  • Pracodawca wysyła do ZUS tzw druk Z3
  • Zwolnienie na firmę pracodawcy należy przekazać w ciągu dni 7 od daty wystawienia do ZUS [ przypuszczam, że tego do którego wysyłał pracodawca]
  • Mimo wszystko sprawę terytorialności ZUS proszę po prostu sprawdzić w informacji ZUS.
  • Jeżeli dokumenty trafią nie do tego oddziału, to może to tylko przedłużyć czas otrzymania zasiłku [pieniędzy] za zwolnienie L4.

 Zwolnienie z pracy i co dalej z L4

Podziel się:

Odpowiedzi

Składkji zdrowotne a koniec umowy?

Witam,
czy po wygaśnieciu umowy mam opłacane składki zdrowotne jeszcze przez okres 30 dni czy w momencie wygaśniecie nie mam opłacanych składek zdrowotnych?

wypowiedzenie umowy w trakcie l4

Mialam wypadek samochodowy i po 3 miesiacach l4 firma mnie zwolnila w trakcie trwania zwolnienie.Neurolog wystawil mi kolejne zwolnienie gdzie je dostarczyc do pracy czy do zus??dziekuje

Opieka i chorobowe w tym samym czasie

Witam,
od 11.02 do 20.02 miałam zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem, natomiast od 18.02 do 28.02 miałam zwolnienie na siebie. W jaki sposób powinno być wypłacone wynagrodzenie?
Czy opieka powinna trwać do 20.02 i dopiero potem moje zwolnienie czy opieka kończy się w momencie rozpoczęcia mojego zwolnienia?
Będę wdzięczna za
szybką odpowiedź, pozdrawiam.

@Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, ale na logikę następne zwolnienie przerywa poprzednie. Lepiej zapytać się w ZUS-ie jak to interpretują.

Czyj Nip wpisać na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia

Witam mam pytanie w kwestii Nip-u.Normalnie w zwolnieniu lekarskim wpisujemy Nip zakładu pracy,a czyj Nip wpisać na zwolnieniu wystawionym już po utracie zatrudnienia? Z góry dziękuję za odp

Zwolnienie a ubezpieczenie

witam mam pytanie będąc na zwolnieniu lekarskim jestem ubezpieczona w zusie po ustaniu zatrudnienia?ostatnio będąc u lekarza pani powiedziała mi ze nie jestem ubezpieczona

Odpowiedź@Ktoś miał ostatnio identyczny przypadek i w NFZ powiedzieli mu, że do końca zwolnienia jest ubezpieczony

80% średniej krajowej?

Witam serdecznie,

W trakcie wypowiedzenia z pracy poszedłem na l4 zaniosłem papiery do ZUS jednak ku mojemu zdziwieniu nie dostałem przelewu w wysokości 80% z moich dochodów z ostatniego roku a 80% średniej krajowej.

Czy po ustaniu stosunku pracy ZUS opiera się na średniej krajowej? Czy można taką decyzje zaskarżyć? (znacznie obniżył mi się status życia)

@Każdą decyzję można zaskarżyć. Ponieważ nie jestem ekspertem od naliczania zasiłku, pytanie ma charakter otwarty i zapraszam do komentarza.

zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia Kod E

Witam!
W trakcie zatrudnienia chorowałam z powodu znacznego przeciążenia stresem w pracy. Leczyłam się u psychiatry, pracodawca o tym się dowiedział skorzystałam z terapii w nadzieli, że poradzę sobie ze stresorem. Po terapii trwającej 3 mc wróciłam do pracy. Jednak zostałam postawiona pod presją albo się rozstaniemy za porozumieniem stron albo z wypowiedzeniem, z którym nie znajdę pracy.

Wybrałam to pierwsze rozwiązanie. Problem tkwi, że po utracie powracają stany lękową depresyjne biorę leki, ale o tak nie jest najlepiej. Minął miesiąc a ja nadal nie czuje się na siłach, ( pomimo że szukam pracy). Czy w tym przypadku mogę nadal korzystać ze zwolnienia minęło wymagane 14 dni i czy zwolnienie od psychiatry może mieć kod E
Proszę o informację

@Jeżeli lekarz psychiatra wpisze ten kod E, to będzie jego decyzja. Niestety, to on ją musi podjąć w oparciu o swoją wiedzę o Pani chorobie.

Zwolnienie lekarskie, urlop a wygaśnięcie umowy o pracę

Witam,
2 dni temu rozpoczęłam urlop wypoczynkowy na okres 10 dni, niestety w międzyczasie się poważnie rozchorowałam i i jestem od dziś na L4, które jest przewidziane na okres 3 tygodni. Moja umowa o pracę na czas określony kończy się z dniem 29 lutego br. i z tego co wiem nie będzie przedłużona czyli tym samym wygasa.

Proszę o i formację co w takim wypadku. Czy okres zatrudnienia przedłuża się tym samym o czas trwania choroby i okres urlopu?

Czy urlop biegnie równorzędnie z okresem zwolnienia L4? Jak wygląda tym samym mój czas zatrudnienia u pracodawcy i jak długo przysługuje mi wypłacane przez niego wynagrodzenie? Gdzie dostarczyć zwolnienie lekarskie po zakończeniu okresu umowy?

Z góry dziękuję za pilną odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedź
@Umowa raczej wygaśnie, a jedyne co się może przysługiwać, to jakiś ekwiwalent za urlop.

Gdzie zanieść zwolnienie do zakladu pracy czy do Zusu?

Witam
podczas 2 tyg okresu wypowiedzenia byłem na zwolnieniu L4. Gdzie teraz muszę dostarczyć kolejne Zwolnienie? z tego co mi wiadomo to do Zusu, ale czy muszę dostarczać coś jeszcze, jakieś dokumenty?czy te dokumenty przekazuje pracodawca?

Dodaj nową odpowiedź

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania